Czy wiesz, że założeniem wielu przedsiębiorców jest usprawnienie procesu produkcji? Niestety, mnóstwo firm działających w branży obuwniczej boryka się z problemami, które przeszkadzają w realizacji biznesowych celów. Jak więc poprawić wydajność w zakładzie produkcyjnym? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście. Przeczytaj,  by poznać najskuteczniejsze sposoby.

Oceń aktualny przepływ pracy w firmie

By polepszyć proces produkcji obuwia, najpierw trzeba obiektywnie spojrzeć na sposób funkcjonowania firmy. Innymi słowy, warto ocenić wydajność personelu. Oczywiście, nie chodzi tu o zwiększanie tempa pracy, lecz o zwrócenie uwagi ile czasu zajmuje pracownikom wykonanie danego zadania i czy możliwe jest zautomatyzowanie czynności. W wielu przypadkach, w szczególności w sektorze produkcyjnym da się zastąpić ręczną pracę człowieka przez maszyny. Oprócz tego, warto krok po kroku przeanalizować proces produkcji obuwia i zastanowić się czy na którymś z etapów można wprowadzić ulepszenia. Często małe, z pozoru nieznaczące zmiany mogą przyczynić się do pozytywnych „rewolucji”.

Zastanów się jakich maszyn używasz do pracy

Praca ręczna, choć bardzo ceniona to jednak w warunkach produkcyjnych nie jest do końca pożądana. Zatem, w przedsiębiorstwach można spotkać coraz więcej maszyn. Ich ilość nie jest jednak kluczowa. Ważne jest natomiast zastosowanie i sprawność sprzętów. W branży produkcyjnej popularne są narzędzia w wersji stacjonarnej lub przenośnej jak np. łączniki EHD, które przytrzymują górną część każdego buta w tej samej odległości.  Używane podczas procesu produkcji łączniki mają też wiele innych zalet:

  • pozwalają zwiększyć wydajność i poprawić jakość wykonania obuwia, 
  • są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, 
  • można je wprowadzać zarówno w małe jak i większe otwory w obuwiu.

Przed zainwestowaniem w nowe sprzęty warto więc dokładnie poznać ich właściwości i zdecydować, które będą najbardziej pomocne. Oprócz tego dobrze jest zapoznać się z opiniami na temat firmy w której mamy je zakupić.

Myśl długofalowo 

By wciąż rozwijać firmę i zwiększać wydajność produkcji, ważne jest długofalowe myślenie. Innymi słowy – planowanie i podejmowanie przemyślanych decyzji. Oznacza to, że nawet najmniejszą zmianę warto dokładnie przeanalizować i zastanowić się jakie korzyści można będzie z niej odnieść w przyszłości. Przykładowo, przedsiębiorca decydujący się na zakup sprzętów do produkcji obuwia w firmie Gecko - przedstawiciela produktów Avery Dennision, poniesie pewien koszt, ale ten bardzo szybko mu się zwróci. Nowoczesne technologie przyczynią się bowiem do zwiększenia ilości wyprodukowanych butów, co przełoży się na wyższe dochody firmy. Zatem taka zmiana pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto więc pamiętać, by przy podejmowaniu decyzji biznesowych kierować się rozsądkiem i logiką a nie emocjami.