By ustawione na stole naczynia wypełnione pysznymi daniami mogły się pięknie prezentować, potrzebują bazy. Obrusy, serwetki czy bieżniki to niezwykle ważne wyposażenie restauracyjnego stołu. Dlatego należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu. Jak prać i dbać o restauracyjne obrusy i serwetki? O czym należy pamiętać? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Profesjonalne pranie obrusów

Restauracje czy inne obiekty gastronomiczne muszą dbać nie tylko o elegancki wystrój swoich wnętrz, ale przede wszystkim o idealną czystość. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa dbałość o nieskazitelne obrusy i serwety. Jest to przecież niezwykle istotna wizytówka lokalu - wysoki poziom warunków sanitarnych takich obiektów wpływa korzystnie na wizerunek firmy. Do takiego miejsca goście zawsze chętnie powrócą oraz będą go polecać swoim znajomym. W związku z tym warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnych usług pralniczych, takich jak np. firma Aquatic z Bolechowic, której właścicielem jest Mirosław Foryś. Nowoczesne pralnie korzystają ze specjalistycznych urządzeń oraz środków czystości, które gwarantują najwyższą jakość świadczonych usług.

Pranie i pielęgnacja tekstyliów restauracyjnych

Na rynku znajdziemy obrusy wykonane z przeróżnych materiałów. Bawełniane obrusy to zdecydowanie klasyka każdej aranżacji. Należy pamiętać, że zwykłe pranie i prasowanie może nie dać oczekiwanego rezultatu, jakim jest śnieżnobiałe oraz wygładzone nakrycie stołu. Dobrą opcją jest oddanie obrusów restauracyjnych zarówno do profesjonalnej pralni, jak i magla. Natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy spróbować wyprasować materiał przez wilgotną ściereczkę. Jednak zanim tego dokonamy, należy wygotować materiał, a następnie wykrochmalić.

Obrusy lniane również cieszą się dużą popularnością. Jak zatem powinna wyglądać ich pielęgnacją? Materiały w jasnych kolorach należy prać w temperaturze 95 stopni, kolorowe natomiast w 40. Należy pamiętać, aby nie przesuszać lnu. Tkaninę powinniśmy prasować na wilgotno - przez zwilżoną szmatkę, najlepiej przez całkowitym wyschnięciem. Lniane obrusy także można krochmalić. Taki zabieg sprawi, że materiał będzie wyglądał na schludniejszy, a starsze i bardziej zużyte egzemplarze, nabiorą odpowiedniej sztywności.

Zadbane oraz czyste obrusy i serwety stanowią niezwykle ważny element wyposażenia każdego stołu restauracyjnego. Świeże oraz idealnie wykrochmalone tkaniny będą przepiękną ozdobą niejednego nakrycia.