Odzież medyczna stanowi ważny element identyfikacji wizualnej pracowników służby zdrowia, do których zaliczamy nie tylko lekarzy i pielęgniarki, ale też położne, ratowników medycznych, analityków laboratoryjnych, farmaceutów czy też salowe. Z racji tego, że odzież medyczna pełni przede wszystkim funkcje ochronne, powinna być nie tylko estetyczna, lecz musi też spełniać określone wymogi. Jakie?

Funkcje odzieży medycznej

Odzież medyczna to rodzaj odzieży ochronnej, która użytkowana jest przez szerokie grono pracowników służby zdrowia. Stosuje się ją nie tylko w szpitalach i placówkach zdrowotnych, ale też w gabinetach stomatologicznych, aptekach, laboratoriach czy salonach kosmetycznych. Ubrania tego typu często noszone są także przez pracowników sanatoriów, uzdrowisk oraz wielu innych miejsc, gdzie świadczy się usługi medyczne lub paramedyczne.  

Jak informuje przedstawiciel z firmy MK-Med -  jeszcze do niedawna najbardziej powszechnym rodzajem odzieży medycznej był fartuch. Obecnie asortyment sklepów z tego typu produktami prezentuje się jednak znacznie bardziej okazale. Pracownikom służby zdrowia zależy bowiem na tym, by w pracy czuć się nie tylko bezpiecznie, ale też wygodnie i atrakcyjnie. Z tego też względu dużą popularnością wśród kobiet cieszą się sukienki, garsonki medyczne czy dopasowane spodnie i spódnice. Panowie z kolei chętnie zaopatrują się w bluzy i żakiety. Wszystkie rodzaje odzieży medycznej występują obecnie w zróżnicowanej kolorystyce i bogatym wzornictwie.

Co uwzględnia się przy produkcji odzieży medycznej?

Odzież medyczna szyta jest z wysokiej jakości materiałów, które wykazują dużą odporność na częste pranie w wysokich temperaturach. Powszechne jest również stosowanie dodatków krawieckich, które zwiększają funkcjonalność tego typu ubrań. Odzież medyczna cechuje się długą żywotnością, nie traci swojego fasonu ani koloru oraz nie mechaci się z biegiem czasu. Wszystko to pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny podczas wykonywania zawodowych obowiązków.

Ważne jest także to, by tkaniny zastosowane do produkcji odzieży medycznej były przyjazne dla jej użytkownika. Chodzi głównie o to, by materiał pozwalał skórze oddychać oraz był przyjemny w noszeniu. Tkanina powinna także tworzyć trudną do pokonania barierę dla płynów ustrojowych, krwi czy patogenów.

Jakie standardy obwiązują w zakresie produkcji odzieży medycznej?

Odzież medyczna musi spełniać określone standardy jakości. Regulują je przepisy kodeksu pracy oraz procedury BHP. Przy produkcji odzieży medycznej należy też kierować się dyrektywami unijnymi takimi jak  93/42/EEC oraz PN-EN 13795+A1:2013-06.