Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich inwestorów. Taka technologia stawiania obiektów całorocznych i letniskowych jest powszechnie stosowana w Kanadzie oraz Skandynawii. Jakie są jej największe zalety? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy MODUL HAUS, której obszar działania obejmuje 300 km od miejscowości Białobrzegi.

Czym w zasadzie jest dom szkieletowy?

Większość obiektów mieszkalnych powstających na terenie naszego kraju buduje się w technologii murowanej. Uważa się ją za najbardziej skuteczną, solidną i trwałą. Problem w tym, że jest ona również bardzo czasochłonna. Murowany dom jest gotowy do zamieszkania po kilkunastu miesiącach lub nawet kilku latach od rozpoczęcia budowy. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku domów szkieletowych. Jak informuje pracownik z firmy budowlanej MODUL HAUS:

„Domy szkieletowe to budynki o konstrukcji drewnianej. Powstają z gotowych elementów nazywanych prefabrykatami. Drewniany szkielet domu wypełnia się izolacją termiczną oraz materiałami usztywniającymi. Jeśli chodzi o ściany zewnętrzne, to najczęściej są one drewniane. Jednak na życzenie inwestora można wykończyć je w inny sposób – pokryć tynkiem elewacyjnym lub okładziną ścienną”.

Budowlańcy dzielą domy szkieletowe na trzy rodzaje – kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie. Występują pomiędzy nimi pewne różnice konstrukcyjne, lecz wszystkie te technologie opierają się na wykorzystaniu prefabrykatów.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu szkieletowego?

Zastosowanie technologii szkieletowej w budownictwie mieszkaniowym ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest szybki czas realizacji inwestycji. Budowa domu kanadyjskiego zajmuje nie więcej niż 4 miesiące! Co ważne, inwestycję można rozpocząć o każdej porze roku, gdyż większość prac montażowych jest prowadzona „na sucho”. Do łączenia prefabrykatów używa się gwoździ i łączników. Dzięki solidnej termoizolacji domy szkieletowe dobrze trzymają ciepło. Można z nich korzystać przez cały rok lub tylko w sezonie wakacyjnym. Firma MODUL HAUS dobiera najlepsze rozwiązania techniczne w zależności od przeznaczenia budynku, co zapewnia inwestorowi pełen komfort użytkowania obiektu. Kolejną istotną zaletą domów szkieletowych jest łatwość ich przebudowy i rozbudowy. Dzięki modułowej konstrukcji dom może rosnąć wraz z potrzebami inwestora. Wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni nie wiąże się z kilkumiesięcznym remontem. Doświadczona ekipa budowlana upora się z tym zadaniem w kilka dni.