Od czasów historycznych człowiek w chłodniejsze dni potrzebował cieplejszych ubrań do ogrzania oraz specjalnych nakryć. Jednym z produktów służących do ocieplenia były koce. Co więcej, były i nadal są produkowane z sierści zwierząt, dlatego można było je spotkać w każdym domu. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów koców. Do danego grona można zaliczyć koce akrylowe oraz biwakowe.

Akryl idealnym tworzywem na koc

Obecnie bardzo często prawdziwą, naturalną wełnę zastępuje akryl. Jest to płótno syntetyczne, które w związku z tym, że daje mnóstwo ciepła, imituje wełnę. Akrylowe koce charakteryzują się dużą grubością, puszystością oraz są niezwykle przyjemne w dotyku. Co więcej, zaletą akrylu jest to, że się nie gniecie oraz nie powstają nieestetyczne zmechacenia. Sprzedawane koce akrylowe idealnie sprawdzą się dla dzieci, ponieważ są hipoalergiczne, czyli w przeciwieństwie do wełny nie uczulają. Niestety do wad można zaliczyć brak przewiewności – najlepiej używać ich w chłodne dni, ponieważ w cieplejsze może być zbyt gorąco, a człowiek okrywający się nim bardzo się spoci.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o dany materiał. Koce akrylowe można prać samodzielnie w pralce, bez potrzeby oddawania do specjalnej pralni. Jedynie należy pamiętać o ustawieniu niskiej temperatury. Najczęściej zaleca się, aby było to maksymalnie 40 stopni. Z uwagi na swoje właściwości, płótno syntetyczne bardzo szybko wysycha po praniu. Trzeba jednak pamiętać, aby używać dobranych środków czystości, dlatego że koc może się elektryzować oraz utracić swój kolor.

Należy wspomnieć, że z uwagi na to, że akryl jest syntetycznym tworzywem, jest on odporny na wszelkiego rodzaju mole, bakterie i inne szkodniki. Dlatego jest częściej wybierany w sklepach niż koc wełniany.

Najczęściej koc akrylowy stosuje się jako narzutę na łóżko, dekorację wnętrz bądź do ogrzania ciała w chłodniejsze dni. Co więcej, zajmują mało miejsca, dlatego można je spakować ze sobą na różnego rodzaju wyjazdy.

Koce biwakowe

Wycieczka z rodziną do parku, w góry czy nad morze wymaga odpowiedniego przygotowania się. Należy między innymi zabrać ze sobą koc biwakowy, który świetnie się sprawdzi w każdej sytuacji. Koce biwakowe są bardzo podobne do akrylowych i składają się w 80% z akrylu, a pozostałe 20% tworzą inne włókna. Produkt ten ma zbliżone właściwości do wymienionych wyżej z uwagi na podobny skład. Co więcej, materiał ten idealnie sprawdzi się zarówno na plaży, jak i trawie czy w innych okolicznościach, ponieważ łatwo go otrzepać z piachu i wyczyścić bez oddawania do pralni chemicznej.

Przedsiębiorstwo Danmar od kilku dekad zajmuje się produkcją koców oraz narzut. Właścicielem firmy jest Marian Rogaliński, a jej siedziba znajduje się w Konstantynowie Łódzkim. Producent w swojej ofercie posiada m.in. produkty wełniane oraz wykonane z materiałów syntetycznych. Co więcej, aby spełnić oczekiwania klientów do wytworzenia koców, narzut i pledów używane są tylko z zaufanego źródła.