Wśród skór elitarnym naturalnym materiałem jest nubuk. Jego własności i niepowtarzalny wygląd, wielokrotnie wygrywają z produktami pełno-licowymi, czy korygowanymi. Wielokrotnie są one również mylone z dwoinami, między innymi welurami. Odróżnić je można jednak przede wszystkim tym, iż nubuk ma krótsze „włoski”. Nie wpływa to jednak na uczucie szorstkości w dotyku. Nubuk jest miękki oraz bardzo aksamitny.

Czym jest nubuk?

Za nubuk uznaje się wyrób garbarski, który powstaje z bydła rogatego. Jego cechą charakterystyczną jest zaś mechata, delikatnie szorstka powierzchnia, którą jednak można uznać również za aksamitną i stosunkowo przyjemną w dotyku. Warto wiedzieć również, że nubuk posiada delikatnie oszlifowaną wierzchnią warstwę skóry, zwaną licem, które właśnie tworzy specyficzny meszek. Rozpoznać go można po zmienie ułożenia krótkiego włosia na skórze, po przejechaniu palcami po strukturze.

Co produkowane jest z nubuku?

Z nubuku najczęściej produkowane są męskie oraz kobiece buty eleganckie, do codziennego użytku. Często jest to obuwie wiosenno-jesienne, a spotkać się można również z tym całorocznym, czy zimowym. Najczęściej zatem piękny nubuk jest materiałem produkcyjnym botków, kozaków, sztybletów, czy trzewików, a czasem także portfelów, małych i dużych torebek, oraz niekiedy płaszczy. W ostatnich latach obok zamszowych ramonesek, popularne stały się właśnie te z nubuku.

Dlaczego nubuk jest tak popularny?

Nubuk zawdzięcza swoją popularność w branży obuwniczej, czy też odzieżowej, przede wszystkim tym, iż jest niesamowicie wytrzymały. Odpowiednio czyszczony oraz impregnowany w 100% wytrzymuje w bardzo wilgotnym i mokrym środowisku, jak i w tym niesamowicie suchym. Ciężko również o zarysowania oraz przetarcia nubuku, które jeśli się pojawią, mogą być ukryte dzięki odpowiedniemu ułożeniu włosków i zastosowaniu specjalnych preparatów. Podkreślić również należy lekkość np. obuwia z nubuku, oraz jego estetykę. Materiał zalicza się do szlachetnego, występując dzisiaj zarówno w naturalnych „skórzanych” kolorach, jak i też w wersjach barwionych.

Nubuk w Polsce

Coraz większa liczba polskich producentów obuwia i odzieży, a także dodatków galanterii skórzanej, decyduje się na tworzenie wyrobów z nubuku. Zaliczyć można je do klasy premium, ale o cenach, które są przystępne dla większości z nas. Jest to wynik również działalności polskich garbarni, które są tańsze we współpracy od zagranicznych dostawców skór. Przykładem jest firma JUMA Garbarnia, która nie tylko zaopatruje wielu producentów w obrobione nubuki, czy dwoiny, ale która zapewnia również pomoc technologiczną i zarządczą, odnośnie procesów wytwórczych w branży garbarskiej.