Rękodzielnictwo zawsze cieszyło się dużym uznaniem w określonych kręgach konsumentów, jednak  przy trwającej od blisko dziesięciu dekad ekspansji produkcji masowej towary rzemieślnicze wracały do łask tylko okresowo i w ograniczonym audytorium. Poza regionalnymi wyrobami turystycznymi i oczywiście żywnością, odzież wytwarzana metodami rzemieślniczymi zawsze była doceniana ze względu na swoją oryginalność i jakość wykonania. Dziś ten trend jest jeszcze bardziej wyraźny, kiedy rynek zalany jest masową i niskiej jakości odzieżą z rynków wschodnich.

Aspekt moralny noszenia odzieży skórzanej

Odzież skórzana zawsze cieszyła się najwyższą estymą pośród nie tylko przeciętnego kupującego ale również wśród koneserów mody. Jak najbardziej słuszne kampanie obrońców praw zwierząt na rzecz ograniczenia hodowli przeznaczonych wyłącznie do wyprawiania skór oraz humanitarnego traktowania wszystkich zwierząt przyczyniły się do wyraźnego spadku zainteresowania skórzaną odzieżą. Dzięki naciskom na nowelizację prawa i znacznemu obostrzeniu zasad funkcjonowania ferm, dziś można kupić odzież ze skóry naturalnej pochodzącej ze zwierząt tucznych, gdzie ich skóra jest tylko pochodną, a nie celem hodowli. Podobnie jest z kontrowersyjną hodowlą norek, szynszyli i lisów wyłącznie dla futer zwłaszcza, że Polska jest drugim (po Danii) w Europie producentem skór zwierząt futerkowych. Krajowi hodowcy opracowali Kodeks Dobrych Praktyk Hodowlanych oraz od kilku lat sukcesywnie wprowadzają założenia unijne dotyczące monitorowania warunków hodowli na fermach. Pozytywna ocena inspekcji pozwala posługiwać się europejskim certyfikatem WelFur, który jest przyznawany na jeden rok tylko, a jego odnowienie może nastąpić wyłącznie po kolejnej aprobacie komisji.

Kuśnierstwo rzemieślnicze

Krajowe garbarnie skór posiadają renomę jednych z najlepszych na kontynencie, a wyprawianie zwierząt jest przeprowadzane w humanitarnych i podlegających stałej kontroli warunkach. Wyprawiane przez nie skóry cechują się bardzo wysoką jakością, a niektóre z nich, jak podlaska Pracownia Kuśnierska Bałkowiec Jolanta, również szyją na miejscu skórzane kurtki i spodnie. Od wielu lat niezmienną popularnością cieszą się klasyczne płaszcze skórzane, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również z powodu lepszych właściwości zdrowotnych dla człowieka i ekologiczności surowca skórzanego. Wyroby skóropodobne są produkowane z pochodnych ropy naftowej, a ich dodatnia jonizacja ma negatywny wpływ na człowieka. Szycie odzieży skórzanej metodami rzemieślniczymi przez kuśnierzy zapewnia nie tylko wysoką jakość wykonania ale również krój i estetykę niespotykaną u producentów masowych, gdzie proces szycia odbywa się maszynowo. Jeżeli więc naprawdę zależy nam na noszeniu skórzanej odzieży wysokiej jakości i wykonanej z surowca wiadomego pochodzenia, powinniśmy skierować swoje kroki do pobliskiego zakładu kuśnierskiego zamiast do pasaży handlowych.