Wykonywanie nadruków, wzorów i grafik na odzieży oraz innych tekstyliach przeprowadza się w technologii sitodruku, nadruku flex, nadruku flock, a także haftu komputerowego. Ostatnia z metod zarezerwowana jest dla wysokich jakościowo tkanin. Grafika, napis czy też wzór nie są termicznie „naklejane” na materiał, lecz tworzy się je nićmi. Nowoczesna maszyna hafciarska wykonuje wtedy ponad 1000 ściegów na minutę. Efekt dzięki temu jest niepodrobienia, a wyhaftowany element jest bardzo trwały i piękny.

Czym jest haft komputerowy?

Haft komputerowy mimo tego, iż nie jest wykonywany ręcznie, nadal pozwala przygotowywać ozdoby na odzieży uznawane za ekskluzywne. Tkaniny nie są bowiem barwione czy nie dochodzi na nich do termicznego zadruku. Wzory, grafiki czy napisy powstają z ciasno haftowanych nici, które tworzą dekorację trwałą na cały okres użytkowania ubrania. Uzyskany element jest zaś delikatnie wypukły oraz gładki. Wszystko to dzięki specjalnym maszynom hafciarskim, które tworzoną ponad 1000 ściegów na minutę. Bez problemu radzą sobie zatem z różnymi tkaninami oraz projektami. Jak zaś powstaje sam haft komputerowy na odzieży?

W pierwszym etapie przygotowywany jest specjalny wzór hafciarski. Projekt powinien uwzględniać takie wykorzystanie nici, by dodatkowo uzyskać efekt przestrzenności tworzonej ozdoby. Wykorzystuje się do tego różne materiały, wykończenia oraz ściegi. Po wykonaniu projektu najczęściej wykonuje się tzw. haft próbny. Pozwala on określić drobne błędy, które należy usunąć przed właściwą produkcją. Ta odbywa się bardzo szybko, precyzyjnie i przy niskim zużyciu nici. Haft komputerowy najbardziej opłaca się przy tworzeniu mniejszych elementów. Można go wykorzystać z powodzeniem przy produkcji seryjnej.

Zastosowanie haftu komputerowego

Haft komputerowy tworzy ozdoby niebywale eleganckie, trwałe, elastyczne oraz dodatkowo przestrzenne. Różnorodność nici pozwala zaś na uzyskiwanie różnych kolorów czy efektu cieniowania. Nic zatem dziwnego, że haft komputerowy wykorzystywany jest do tworzenia na odzieży logo firm. Często zlecenia  dotyczą również wyhaftowania herbu, znaków Straży Pożarnej i wojska czy symboli narodowych.

Prócz tego haft komputerowy świetnie nadaje się do tworzenia małych ozdób np. na poduszkach, T-shirtach polo, bluzach oraz czapkach. Współpracę z klientami biznesowymi, publicznymi oraz indywidualnymi w zakresie tworzenia znaków na odzieży podejmuje firma HAPPY HAFT, która wykańcza haftem czy sitodrukiem m.in. ubrania robocze (np. marek Portwest, Cerva, Delta Plus, Projob, Beta, Strauss, Malfini) oraz reklamowe.

Zalety haftu komputerowego

Haft komputerowy to metoda znakowania uznawana za najtrwalszą oraz unikalną. Możliwe jest bowiem uzyskanie nieszablonowych grafik, napisów, logotypów, proporców czy wzorków, których nici nie ulegają zniszczeniu, wytarciu czy też przerwaniu. Technika ta jest dzięki temu bardzo opłacalna – zużycie nici jest niewielkie, a podczas produkcji nie są wytwarzane odpady i substancje szkodliwe.

Dużą zaletą haftu komputerowego jest też precyzyjność wykonania. Zaprojektowane krawędzie pokrywane są nićmi co do setnych milimetra. Bez problemu można również dobrać odpowiednią kolorystykę wzorów.