Jakie usługi krawieckie budzą obecnie największe zainteresowanie? Coraz więcej zleceń dotyczy przerabiania ubrań. Co dokładnie kryje się pod przywołanym pojęciem? Czy wszystkie elementy garderoby można zmodyfikować? Kiedy tego typu działanie jest najbardziej opłacalne z punktu widzenia klienta? Przywołane kwestie wyjaśnia Barbara Walczak, właścicielka pracowni krawieckiej w Koninie. 

Jakie usługi wchodzą w zakres przeróbek krawieckich?

Przeróbki krawieckie to nader szerokie pojęcie. Obejmuje szereg różnego rodzaju czynności, których nadrzędnym celem jest dopasowanie ubrania do potrzeb oraz oczekiwań noszącej je osoby. Zakres przywołanych usług bywa bardzo różny. Wszystko zależy od tego, co w swojej ofercie ma dana pracownia. Dla przykładu, atelier Barbary Walczak zajmuje się między innymi skracaniem, zwężaniem, wydłużaniem lub poszerzaniem rozmaitych elementów garderoby. Wykonuje również prace, takie jak: wszywanie suwaków, cerowanie tkanin, naszywanie łat czy zabezpieczanie brzegów materiału przed pruciem. 

Co ważne, praktycznie każdą rzecz można naprawić lub zmodyfikować – poczynając od jeansów, poprzez sukienki, marynarki i bluzki, a na garniturach czy płaszczach kończąc. Trzeba jednak podkreślić, że poprawianie ubrań wymaga wprawy i specjalistycznego sprzętu (podszywarki, prasowalnicy, stebnówki itp.). Działanie na własną rękę bez doświadczenia i odpowiednich narzędzi może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalnych pracowni krawieckich, takich jak atelier Barbary Walczak z siedzibą w Koninie. 

Kiedy warto przerobić ubranie i dlaczego?

Wyobraź sobie, że masz w szafie drogą sukienkę albo luksusowy garnitur i z jakichś powodów przywołane ubranie źle na Tobie leży. Jest zbyt luźne albo za obcisłe.  Zamiast wyrzucać taki nabytek, oddaj go do poprawy. Oszczędzisz sobie nerwów i zyskasz elegancki element garderoby dopasowany do Ciebie w stu procentach. Poza tym zatroszczysz się o przyszłość „błękitnej planety”.  Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że produkcja odzieży bardzo obciąża środowisko naturalne. Wytwarzanie tekstyliów pochłania ogromne ilości wody (ponad 90 miliardów metrów sześciennych). Co więcej, uprawa bawełny nierzadko wymaga użycia rozmaitych pestycydów, co dodatkowo wywiera negatywny wpływ na otoczenie (stan powietrza oraz zbiorników wodnych). Dlatego przedłuż cykl życia swoich ubrań z pomocą profesjonalnych pracowni krawieckich.