Poprzez ubiór strażaka rozumie się nie galowy mundur na specjalne okazje, ale środki ochrony indywidualnej, które pozwalają na działanie w skrajnych warunkach. Jednym z bardzo istotnym elementów wyposażenia pracownika straży są rękawice. Chronią przed poparzeniami i urazami mechanicznymi, o które bardzo łatwo podczas akcji ratunkowej. Parametry rękawic strażackich są określone przepisami. Dowiedz się więcej na ten temat.

Rękawice strażackie w świetle przepisów

Jako jeden z bardzo ważnych elementów stroju strażaka, rękawice muszą być zgodne z wymogami, o których mówi norma PN-EN 659. Aby ten element stroju spełnił warunki do otrzymania Świadectwa Dopuszczenia CNBOP, musi charakteryzować się budową warstwową, czyli składać się z:

  • podszewki, która może być zintegrowana z warstwą termoizolacyjną,
  • warstwy termoizolacyjnej,
  • membrany paroprzepuszczalnej,
  • warstwy zewnętrznej skórzanej lub tekstylnej.

Budowa warstwowa zapewnia skuteczną ochronę przed wysokimi temperaturami i urazami dłoni, takimi jak przekłucie, przecięcie czy poparzenie chemikaliami. Warto pamiętać, że rękawice strażackie są używane w warunkach skrajnych i muszą zapewniać pełne bezpieczeństwo. Aby uzyskać pożądane właściwości, do ich produkcji używa się odpowiednich materiałów.

Z czego są wykonane rękawice strażackie

Aby zapewnić maksymalną ochronę dłoni, rękawice są wykonywane z kilku warstw materiału, który dodatkowo musi spełniać określone kryteria. Warstwę zewnętrzną tworzy się z specjalnie uszlachetnianych skór lub tekstyliów opartych na aramidach (takich jak Kevlar, Nomex, Twaron czy Kermel). Takie surowce są niezwykle wytrzymałe, jednak ich odporność także jest ograniczona, dlatego rękawice konstruuje się w taki sposób, aby mimo widocznego zniszczenia materiału ręka strażaka była chroniona – wyjaśnia pracownik sklepu SPRZĘT POŻ. Rękawice powinny być stosowane w odpowiedni sposób, co oznacza, że strażak powinien unikać chwytania przedmiotów, które obniżają właściwości ochronne tego środka ochrony indywidualnej. Nie dotyczy to oczywiście stanu wyższej konieczności.

Jakie są zagrożenia dla dłoni strażaków?

Do najbardziej niebezpiecznych czynników, z którymi strażak może zetknąć się w swojej pracy, jest gorąca stal. Jest to materiał, który zaczyna się świecić dopiero przy osiągnięciu 500 stopni Celsjusza, (czyli znacznie powyżej temperatury rozkładu surowców, z których wytwarza się rękawice). Utrudnia to strażakowi ocenę, czy elementy stalowe mogą być bezpiecznie chwytane, dlatego w takiej sytuacji powinien wykorzystać narzędzie zwane pirometrem. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, może się narazić na poważne urazy, łącznie ze zwęgleniem skóry dłoni.

Podczas użytkowania rękawic strażackich cały czas trzeba mieć na uwadze, że każdy środek ochrony indywidualnej ma swoje ograniczenia. Niezależnie od jego parametrów, należy zawsze wykazywać się rozsądkiem i dbałością o własne bezpieczeństwo.