Będąc konsumentem, nie zawsze zastanawiamy się nad pochodzeniem danego produktu. Nie rzadko nie interesuje nas sprawdzenie informacji podawanych przez producenta, co do autentyczności, naturalności danego towaru. Inaczej rzecz się ma w przypadku zakupu wyborów skórzanych. W tym przypadku wyrobów ze skóry naturalnej, jej pochodzenie determinuje jakość i trwałość produktu. Zobaczmy, jakie mamy podstawowe rodzaje skór naturalnych?

Skóra naturalna wykorzystywana jest do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. W tym celu używa się różnych gatunków skór, w zależności od przeznaczenia, oczekiwanego wykończenia produktów skórzanych.

Jakie są podstawowe rodzaje skór naturalnych?

Firmy produkujące wyroby galanteryjne oraz firmy obuwnicze w zależności, czy produkują odzież skórzaną, roboczą, torebki wizytowe, czy buty trekkingowe, używają jeden z trzech podstawowych gatunków skór. W zależności od sposobu garbowania i wykończenia skóry, istnieje wiele rodzajów skór naturalnych, ale takie trzy podstawowe to:

  • Anilina – skóra niezwykle delikatna o najbardziej naturalnym wyglądzie, mało odporna na zabrudzenia, ma mocno zarysowaną widoczną strukturę skóry. Używane do wyrobów eleganckich.
  • Semi-anilina – celem zwiększenia ochrony przed zabrudzeniami jest pokryta delikatną warstwą ochronną, sprawiającą, że naturalne lico skóry jest tu mniej wyraziste, cechuje ją widoczny pobłysk. Stosowana również do wyrobów eleganckich, wizytowych.
  • Pigmentowana (zabezpieczona) – skóra najmniej naturalna, w dotyku przypomina raczej plastik lub tzw. lakierowaną sztuczną skórę. Za to jest najbardziej odporna na brud, na powierzchni skóry stosuje się grubą warstwę powłoki polimerowej. Używana do produkcji np. butów do trekkingu, mebli do domu, odzieży ochronnej, mebli do poczekalni, tapicerka w samochodach.

Skóry ulegają dalszemu podziałowi, skóry pigmentowe dzielą się na takie rodzaje skór jak:

  • Skóra licowa pigmentowana - Powierzchnia skóry, zwana ziarnem, przed nałożeniem polimerowej powłoki powierzchniowej nie podlega żadnym procesom obróbki
  • Skorygowana skóra pigmentowana – ziarno skóry jest starte w celu usunięcia niedoskonałości przed nałożeniem polimerowej powłoki powierzchniowej. Dodatkowo skórę poddaje się obróbce, wytłaczaniu nadając ziarnu skóry dekoracyjny wzór.

Chcąc zakupić skórę do produkcji wyrobów skórzanych najlepiej zwrócić się do hurtowni takiej, jak Hossa Hurtownia skór, która ma nie dość, że bogatą ofertę rodzajową skór, to dzięki latom doświadczeń pomoże wybrać najodpowiedniejszy do naszych potrzeb produkt.

Pozostałe gatunki skór dostępne w sklepach?

Istnieją jeszcze inne gatunki skór powszechnie spotykanych przez nas w produktach użytku codziennego. Należą do nich:

  • Dwoina – reprezentant wszystkich produktów określonych mianem wyprodukowano ze skóry naturalnej. Jej charakterystyczną cechą jest brak lica, ziarnistości powierzchniowej ma włókna jednolicie skręcone.
  • Nubuk - pigmentowana anilina, o delikatnie startym licu, celem uzyskania aksamitnie matowego wykończenia,
  • Zamsz - dwoina, wycięta tak, aby uzyskać wyraźny meszek na powierzchni.