Skóra naturalna i skóra ekologiczna to materiały używane do produkcji butów, torebek, pasków i innych elementów galanterii skórzanej, a czasem nawet mebli.  Spory o to, który z tych materiałów jest lepszy nie ustają od czasu wynalezienia skóry ekologicznej, jednak trwałość skóry naturalnej jest sprawdzona od wieków. Czym jeszcze różnią się te materiały i w jaki sposób je odróżnić, odpowiemy w naszym artykule.

Do czego wykorzystywana jest skóra naturalna?

Skóra naturalna jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, a najczęściej wykorzystywana jest skóra bydlęca. Wygląd, faktura i zapach tego materiału są dość charakterystyczne i są wynikiem procesów czyszczenia, garbowania, licowania i konserwacji skóry w trakcie przygotowywania jej do wykorzystania. Skóry naturalne pochodzą z hodowli zwierząt specjalnie w celu pozyskania tego surowca, nie są natomiast produktem ubocznym uboju spożywczego. Ze skóry naturalnej wykonuje się wysokiej jakości buty damskie, na przykład:

  • sandały damskie,
  • sandały na słupku,
  • botki damskie,
  • szpilki,
  • klapki damskie,
  • damskie obuwie zimowe,

a także buty męskie, torebki ze skóry i inne produkty. Dużą zaletą skóry naturalnej jest jej duża wytrzymałość. Kupując buty ze skóry możesz mieć pewność, że będą ci służyć wiele lat. Naturalna skóra także lepiej oddycha i umożliwia cyrkulację wilgoci, dlatego skórzane buty męskie nie zapacają się tak szybko a buty zimowe męskie i damskie, jeśli są dobrze zadbane i zaimpregnowane, nie przemakają pod wpływem opadów atmosferycznych. Skóry naturalne nie powodują uczuleń i łatwiej dopasowują się do kształtu stopy.

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry sztucznej?

Kwestie dotyczące praw zwierząt są przyczyną wzrostu popularności tzw. skóry ekologicznej. Ten materiał swoim wyglądem imituje skórę naturalną, a nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie skór sztucznych, które są niemal nieodróżnialne od skóry naturalnej. Surowcem wykorzystywanym do produkcji skóry ekologicznej jest poliester i polichlorek winylu, a jej powstanie to po prostu proces chemiczny. Obok ekologii drugą przyczyną popularności sztucznej skóry jest wysoka cena skóry naturalnej. Jej zwolennicy twierdzą jednak, że jest ona tej ceny warta, dlatego w Salonie Obuwia & Galanterii Skórzanej można kupić polskie buty skórzane, w tym wytworne buty ślubne, ale także obuwie niewykonane w ogóle ze skóry, jak espadryle czy sneakersy.

Odróżnienie skóry naturalnej, od sztucznej nie jest trudne. Skład materiału, z jakiego wykonane są buty, czy torebka, powinien być podany na metce. Jeśli nie masz pewności, zwróć uwagę na fakturę produktu. Skóra naturalna posiada rowki, które powinny być nieregularne. Skóra sztuczna będzie gładka, albo nierówności na niej będą się powtarzały. Spróbuj też powąchać produkt. Zapachu skóry naturalnej nie da się podrobić, a przedmioty ze sztucznej skóry albo nie będą w ogóle mieć zapachu, albo ten zapach będzie raczej przypominał gumę. Także w dotyku skóra naturalna różni się od sztucznej. Skóra ekologiczna jest cienka, elastyczna i miękka, może przypominać materiał, podczas gdy skóra naturalna będzie sztywniejsza i grubsza. Jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżniać te materiały, będziesz sam mógł dokonać wyboru – skóra naturalna, czy sztuczna.