Haftowanie jest zarówno sztuką, jak i rzemiosłem praktykowanym od wielu lat. Obecnie haft artystyczny wciąż cieszy się dużą popularnością i może mieć różne zastosowania. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji sztandarów, w czym specjalizuje się Studio Haftu Artystycznego prowadzone przez Elżbietę Niewolewską. Sprawdźmy zatem, na czym to polega.   

Szandar – kiedyś i dzisiaj

Sztandary dawniej nazywane były chorągwiami i pełniły ważne funkcje podczas bitew. Przede wszystkim stanowiły znak rozpoznawczy konkretnego oddziału. Za sprawą obecności symboli sakralnych i państwowych były bardzo szanowane przez społeczeństwo, a wojsko miało za wszelką cenę ich bronić. W naszym kraju również funkcjonowała ta tradycja – znane są doniesienia o chorągwiach wojskowych, pochodzące z czasów dynastii piastowskiej. Dziś, pomimo upływu lat, sztandary wciąż odgrywają istotną rolę w wielu jednostkach – między innymi w kościołach, w klubach łowieckich czy w szkołach. To ważne reprezentacyjne elementy, które powinny zostać należycie wykonane, aby móc służyć danym instytucjom przez długi czas. 

Wykonywanie sztandarów

Unikalne zdobienia na chorągwiach są możliwe do stworzenia za sprawą haftowania. Zajmuje się tym wspomniane Studio Haftu Artystycznego z Tarnobrzegu. Firma w tym celu stosuje metodę ręczną oraz maszynową. Jak informują sami specjaliści, pierwszy sposób ceniony jest przede wszystkim za wyjątkowy efekt, który można osiągnąć dzięki długotrwałej pracy ludzkich rąk. W tym przypadku nawet te same wzory za każdym razem będą miały pewne różnice. Jeśli zatem zależy nam na niepowtarzalnym egzemplarzu, powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z tego rozwiązania. Natomiast haft maszynowy sprawdza się w razie produkcji dużej ilości takich samych elementów. Ta nowoczesna metoda pozwala zaoszczędzić czas, lecz nie zapewnia oryginalności.  

Projekt sztandaru uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju organizacji. W niektórych przypadkach kwestie te regulują przepisy prawne – mowa tu na przykład o chorągwiach dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Sztandary mogą zawierać wizerunki świętych, symbole państwowe, a także portrety zwierząt – jeśli mówimy o egzemplarzach dla klubów łowieckich. W każdej sytuacji wykonawca musi wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Od lat największą popularnością cieszą się kwadratowe sztandary. Istotną rolę pełni też dodatkowe wyposażenie, które zapewnia Studio Haftu Artystycznego. Oferta firmy obejmuje bowiem również pokrowce, trzy szarfy z klamrami do zapinania, a także trzy pary rękawiczek. Dzięki temu prezentacja sztandaru staje się jeszcze bardziej efektowna i uroczysta. 

Studio Haftu Artystycznego – 30 lat tradycji

Niewątpliwie warto szczególnie zastanowić się nad wyborem artysty, któremu powierzymy tak odpowiedzialne zadanie, jakim jest produkcja sztandaru. Na wyjątkowe efekty możemy liczyć, jeśli skorzystamy z usług firmy Studio Haftu Artystycznego, która działa od 1985 roku. W tym miejscu haftowane są sztandary dla różnych instytucji – m.in. dla szkół, kościołów, jednostek policji czy wojska. Wykonawcy wszelkie zlecenia traktują indywidualnie, uwzględniając wymagania i potrzeby klientów. Służą przy tym merytorycznym doradztwem. Pracują z pasją, z zaangażowaniem i z zachowaniem ustalonych terminów.