Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią mroźne wieczory i noce. Warto już teraz pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć stopy przed przenikliwym chłodem. Wełniane skarpety robione na drutach to idealna propozycja dla każdego zmarzlucha.

Nigdy nie robiłeś/robiłaś skarpet na drutach? Spokojnie, to prostsze niż myślisz. Jedyne, czego potrzebujesz to włóczka, odpowiednie akcesoria do dziergania, trochę wolnego czasu i chęci. Czasem też cierpliwość ;) Ale zapewniam, że warto.

Jaką włóczkę wybrać na zimowe skarpety?

W moim sklepie znajdziecie osobną kategorię włóczek o nazwie skarpetkowe. Są to w sporej większości włóczki, które mają 75-80% wełny i 20-25% poliamidu. Zdarzają się także włóczki na skarpetki na cieplejsze dni - z bawełną, bambusem itp., nieco bardziej ozdobne, z błyszczącą nitką lub z dodatkiem elastanu a także dla wrażliwszych osób, kochających luksus - z kaszmirem.

Wełna, której użyto do stworzenia tych pięknych motków poza opisanymi przypadkami pochodzi od owiec. Wełna owcza większości osób kojarzy się z czymś gryzącym i nieprzyjemnym, ale zwłaszcza jeśli chodzi o skarpety zupełnie niepotrzebnie. Przede wszystkim wbrew pozorom stopy nie są aż tak wrażliwe na tego typu "gryzienie". Włóczki te faktycznie są nieco sztywniejsze, surowsze w dotyku ale dla stóp - idealne! Zresztą z powodzeniem motki te wykorzystywane są do dziergania swetrów oraz np. narzut na łóżko.

Największą zaletą takich skarpet będą ich właściwości, a dokładniej właściwości wełny, która jest włóknem naturalnym, a co za tym idzie idealnie pochłania wilgoć ale jej nie magazynuje! Przepuszcza powietrze, dzięki czemu nadmiernie się nie pocimy ale też izoluje przed zimnem. Ma też właściwości antybakteryjne. To wszystko powoduje, że takie wyroby można nosić przez cały rok. Nawet latem!

Poliamid przedłuża żywotność skarpet - nie przetrą się tak szybko i trochę mniej się będą rozciągały podczas noszenia, ale jeśli chcemy skarpety np. z czystej wełny to jak najbardziej nic nie stoi na przeszkodzie ;)

Akcesoria potrzebne do zrobienia skarpet

Samo się nie zrobi ;) Z jednej strony szkoda, z drugiej przecież robótki na drutach to czysta przyjemność. Niemniej jednak aby tej przyjemności zaznać potrzebne są odpowiednie narzędzia. Poza opisanymi włóczkami w tej technice także przede wszystkim druty.

Skarpetki można zrobić na kilka sposobów - od palców, od góry (od ściągacza) a nawet niektórzy robią "od spodu" i zeszywają, choć tym sposobem częściej robi się coś bardziej na kształt kapci. Do każdego z tych sposobów możemy użyć drutów na długiej żyłce i wykonać je tzw. "magic loopem" (technika, w której robótkę dzielimy na pół i wykonujemy kolejno w okrążeniach przeciągając żyłkę właśnie co pół tego okrążenia. W tej metodzie druty z żyłką powinny mieć co najmniej 80cm długości aby wygodnie nimi operować).

Ale chyba jednak więcej osób skarpetki robi za pomocą tzw drutów skarpetkowych / pończoszniczych. Jest to zestaw 5szt drutów. Robi się je ze wszystkich tych materiałów, z których "normalne druty" - czyli metalowe, plastikowe, drewniane, bambusowe itd. Osobiście uważam, że w sporej większości przypadków, a już na pewno do nauki najlepsze będą druty bambusowe. Nie są ani zbyt śliskie, ani za porowate i nie są ciężkie (druty metalowe np. są dużo bardziej śliskie i dużo cięższe, przez co czasem mogą wypaść).

Nowością w sklepie animotki i w ogóle nowością na rynku są druty, które wraz z żyłką mierzą 28cm. Na nich skarpetki można robić na okrągło, bez przeciągania żyłki i bez operowania pięcioma drutami ale w momencie robienia pięty oraz palców trzeba się wspomóc którymiś z wyżej wymienionych.

Pomocne będą też inne akcesoria, a wśród nich przede wszystkim znaczniki - aby dziergając na okrągło było widać, czy to już koniec okrążenia. Potrzebne bywają także przy robieniu wzorków, podobnie jak czasami liczniki rzędów.

Skarpety robione na drutach jako idealny pomysł na prezent

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to czas dużych i często nietrafionych zakupów prezentowych. Jeśli chcesz podarować swoim bliskim coś unikalnego i naprawdę od serca, ręcznie robione, wełniane skarpety nadadzą się idealnie. Projekt możesz całkowicie spersonalizować pod odbiorcę, co jest dodatkowym plusem. Zyskasz pewność, że Twój prezent wywoła uśmiech na twarzy obdarowanego i że będzie miał praktyczne zastosowanie. W końcu nikt nie lubi, kiedy marzną mu stopy. Skarpety robione na drutach możesz podarować też z okazji Walentynek, urodzin czy imienin.

Spiesz się! Jeśli na święta chcesz obradować całą rodzinę, to prawdopodobnie potrzebne będzie trochę czasu ;)

* Skarpetki widoczne na zdjęciu, w rozmiarze 38 zostały wykonane z jednego motka włóczki o wadze 50g.