Moda na robótki ręczne wraca, a wraz z nią dylemat, jaką włóczkę kupić, by praca szła szybko i przyjemnie. Niezależnie od tego, czy dziergasz na drutach, czy wolisz szydełko, pewnie nie jeden raz zastanawiałaś się nad wyborem motka. Zaprawione w boju dziewiarki chętnie sięgają po włóczki naturalne. Ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie internetowym Animotki. Jakie są rodzaje włóczek naturalnych?

Włóczki pochodzenia roślinnego

Zdecydowanie najpopularniejsze z włókien roślinnych to bawełna. Przędzę tę pozyskuje się z rośliny zwanej bawełną, którą uprawia się w wielu krajach na świecie m.in. w Chinach, Indiach czy USA. Jej kwiaty zbiera się ręcznie lub mechanicznie, a metoda zbioru ma niebagatelny wpływ na jakość, a co za tym idzie – także i cenę włóczki. Najlepszymi właściwościami charakteryzuje się oczywiście bawełna zbierana ręcznie.

Odrobinę mniej popularny, choć tylko wśród niektórych i coraz mniej jest len. Kojarzony z czymś sztywnym, mało przyjemnym ale absolutnie niesłusznie! Czasem sama włóczka może być dosyć szorstka, ale z każdym kolejnym praniem wyrób zyskuje na miękkości i staje się przyjemniejszy. Len ma nieco lepsze właściwości przepuszczające powietrze, skóra lepiej w nim oddycha. Polecany zwłaszcza latem.

Co ciekawe można też czasem spotkać się z włóknami konopnymi lub pokrzywowymi. Niestety na razie jeszcze częściej w tkaninach, niż we włóczkach ale miejmy nadzieję, że szybko się to zmieni ponieważ osoby, które miały styczność z tymi materiałami były zachwycone.

Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Samo stwierdzenie "włóczki pochodzenia zwierzęcego" może brzmieć nieco kontrowersyjnie, ale na szczęście i dla nas i dla zwierząt nie ma w nich niczego niestosownego. Ogólnie są to materiały pochodzące od zwierząt, a dokładniej z ich sierści. W zależności od kilku czynników sierść ta jest golona, wyczesywana a nawet zbierana z pól, gdy zwierze samo ją straci (np kozy wysokogórskie podobno lubią się drapać o skały na zboczach gór przy okazji zostawiając na nich swoje cenne runo).

Niestety wciąż dla wielu osób samo słowo wełna przypomina sztywną, grubą, gryzącą i nieprzyjemną wełnę owczą, z których dawno temu robione były grube skarpety albo olbrzymie swetry, których prawie nikt nie chciał nosić. Ziarenko prawdy w tym skojarzeniu jest - wełna z owiec jest jedną z najtwardszych i najbardziej gryzących ale w związku z rozwijającą się wiedzą i technologią coraz mniej.

Jednak nie tylko owce dostarczają nam tych cennych włókien. Wełnę produkuje się także z sierści kóz, lam, wielbłądów oraz królików a nawet psów.

Ze wszystkich rodzajów wełny najbardziej godną uwagi jest jednak wełna merino, czyli pochodząca od merynosów. Najbardziej godna uwagi ze względu na bardzo wiele czynników. Po pierwsze nie gryzie, jest bardzo przyjemna w dotyku, miękka i mięciutka, nie uczula, jest ciepła ale i przewiewna i co równie ważne jest na tyle łatwa w pozyskiwaniu, że bardzo przystępna cenowo. Z tych powodów staram się aby było jej w moim sklepie jak najwięcej. Jeśli chcesz zobaczyć włóczki z merynosem w moim sklepie kliknij TUTAJ.

Cieszącą się również ogromną sympatią jest alpaka. Nie tylko za sprawą wszystkich tych świetnych właściwości, pięknych kolorów i tego, że jest bardzo przyjemna w dotyku, choć osoby naprawdę wrażliwe może delikatnie podgryzać, ale też za sprawą samych zwierząt! Ich hodowla jest możliwa także w naszym klimacie co sprawiło, że alpakarni jest w Polsce całkiem sporo i te cudowne zwierzęta można podziwiać na własne oczy, głaskać i dokarmiać. A są naprawdę urocze i polecam ich odwiedzanie.

O moherach możecie przeczytać w innym artykule a inne rodzaje wełny zamierzam sukcesywnie dodawać do oferty i umieszczać kolejne artykuły, gdyż każde z tych włókien to temat rzeka i zasługują na dokładne ich opisanie.