Wyroby ze skóry to rodzaj materiału, który sprawdza się w wielu stylizacjach, czy też aranżacjach wnętrz. Decydując się na produkty ze skór naturalnych trzeba pamiętać o ich okresowej i regularnej konserwacji, np. w zakładzie kuśnierskim Zbigniewa Huptsa Odświeżanie i Renowacja Odzieży Skórzanej. Dlaczego skóra wymaga odmiennych metod czyszczenia niż zwykłe tekstylia?

Czyszczenie wyrobów skórzanych

Odzież skórzana, choć jest wytrzymała, to nie wieczna, jeśli chodzi o jej walory estetyczne i naturalne zużycie się materiału. Z całą pewnością odpowiednie czyszczenie, konserwacja — jak podpowiada nam kuśnierz Zbigniew Huptas Odświeżanie i Renowacja Odzieży Skórzanej, pozwoli przedłużyć doskonały wygląd każdego wyrobu z tej rodziny produktów. Skórzane kurtki to znak rozpoznawczy różnych subkultur, to często wybierana przez kobiety i mężczyzn odzież wierzchnia do codziennych, jak i formalnych stylizacji.

Jak wyjaśnia nam nasz rozmówca, który renowacją skór i futer zajmuje się na co dzień — odzieży tej zagrażają zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne. Krem, perfumy, puder w kontakcie ze skórą zostawia mało atrakcyjne plamy, podobnie jak nadmierna ekspozycja na deszcz i słońce, gdyż mogą pojawić się na niej przebarwienia. Czyszczenie wyrobów skórzanych nie może odbywać się w pralce, a wyłącznie miękką, wilgotną ściereczką, bez detergentów, rozpuszczalników, chemii tradycyjnej, gdyż ulegną zniszczeniu.

Dlaczego trzeba konserwować kurtki skórzane?

Kluczową sprawą w przypadku pielęgnacji skór naturalnych jest ich konserwacja specjalnymi środkami, które pozwolą zachować skórze miękkość, zabezpieczając je przed wilgocią. Należy jednak wykonywać to etapami. Jednego dnia nanosi się krem pielęgnujący skórę odżywiając ją i utrwalając, kolejnego dnia używa się balsamu na bazie wosków i olejków natłuszczających i konserwujących skórę, a trzeciego dnia — jak wyjaśnia nam nasz rozmówca, stosuje się preparaty tworzące powłoki hydrofobowe, jako sposób na zabezpieczenie wyrobów przed wodą i wilgocią z powietrza.