Biustonosz to podstawowy element kobiecej garderoby bieliźnianej, który o dziwo, bardzo często jest źle dobrany. Może mieć to źródło w braku wiedzy na temat tego jak dobrze dobrać stanik, dlatego śpieszymy z pomocą i zostawiamy garść porad, które pomogą uporać się z tym trudnym zadaniem. Po pierwsze, trzeba wyrzucić z głowy stereotypy!

Rozmiar stanika ma znaczenie

Utarło się jakieś dziwne przeświadczenie, że rozmiar stanika to same literki od A do D lub „odzieżowe” numerki. Niestety jest to błędne podejście, skutkujące dobraniem stanika, który… nie spełni swojej podstawowej funkcji, czyli dawania oparcia piersiom oraz odciążania kręgosłupa. Dobrze dobrany stanik solidne „siedzi” na żebrach, podczas ruchu pas się nie porusza ani w dół ani w górę, a ramiączka nie wżynają się boleśnie w ramiona. Dobrze dobrany stanik miękko otula również piersi, które nie tworzą „bułeczek”, a nie toną w miseczkach. 

Łatwo ocenić, kiedy stanik jest źle dobrany – wtedy jedynym marzeniem jest, aby się go jak najszybciej pozbyć! Ucisk, niemożność zaczerpnięcia swobodnego oddechu, otarcia na ramionach od wbijających się ramiączek – to wszystko świadczy o tym, że „to nie to” i poszukiwania właściwego stanika jeszcze się nie skończyły! Jeżeli pomimo wielu prób za nic nie możemy wstrzelić się w dobry rozmiar, to warto udać się do brafitterki, która fachowym okiem oceni, jaki biustonosz będzie odpowiedni dla nas. Salon Bielizny Dalia z Bochni służy radą przy dobrze biustonosza.

Pamiętajmy też o tym jak mierzyć biustonosz – zakłada się najpierw ramiączka, pochyla do przodu i układa piersi w miseczkach, dopiero teraz można się wyprostować i zapiąć stanik na ostatnią haftkę. Teraz czas na… wygarnięcie piersi spod pach, bo w przypadku większych biustów zazwyczaj się ona tam zaczyna. Dopiero teraz można wyregulować ramiączka na odpowiednią wysokość i ostatecznie ocenić, czy bielizna pasuje.

Dobrze dobrany stanik – zacznijmy od obwodu

Obwód pod biustem jest kluczowym wyznacznikiem! Zapomnij na razie o miseczce, bo ona będzie się różniła między poszczególnymi obwodami. Ta sama miseczka przy obwodzie 65 będzie miała zupełnie inną głębokość przy obwodzie 80! Dlatego właśnie prawidłowe wymierzenie się pod biustem jest tak ważne, acz często bagatelizowane. Aby poznać swój rozmiar,  trzeba chwycić miarę krawiecką w dłoń i porządnie się wymierzyć. Najlepiej stanąć przed lustrem i opasać ciało na wysokości zaraz pod biustem i lekko ścisnąć. Dzięki temu uda się w miarę trafnie ocenić prawidłowy rozmiar stanika – ciało w końcu się poddaje, mamy różną gęstość tkanek oraz budowę ciała, a stanik w głównej mierze powinien opierać się właśnie na pasie, a nie na ramiączkach. To tu spoczywa główny ciężar piersi, więc pas musi dobrze przylegać z przodu i z tyłu.

Uzyskany wynik zapisujemy i porównujemy z tabelą wybranego producenta bielizny. Zawsze lepiej jest zaokrąglić wymiar w dół, niż zawyżyć – łatwo jest dodać centymetr, kiedy stanik okaże się ciut za ciasny, niż skrócić za długi obwód. Warto też mieć w pamięci, że stanik się rozciągnie w czasie użytkowania, więc lepiej mieć zapas haftek, dzięki czemu nawet wtedy będzie dobrze dopasowany.

Teraz czas na miseczkę!

Ustalenie odpowiedniego obwodu to tak naprawdę początek przygody, gdyż czas na ustalenie, jaka miseczka biustonosza będzie dobra. Wielkość miseczki określają litery alfabetu, a więc zaczynają się na A i kończą na K. Jest to jednak wartość pomocnicza i określa różnicę między obwodem w biuście a obwodem pod biustem, więc jak wspomnieliśmy wcześniej – np. miseczka F będzie inna dla obwodu 65 i 75. Rozmiar miseczki oblicza się dość prost,  jednak trzeba najpierw dobrze wymierzyć sam biust. Obwód w biuście mierzymy bez ściskania, przykładając miarkę w najszerszym miejscu, mając na uwadze, aby centymetr krawiecki był ułożony na jednej wysokości. Można to zrobić bez stanika lub w miękkim, jeśli piersi są doświadczone przez grawitację.

Mając oba wymiary: ten spod piersi oraz samego biustu można zabrać się za analizę tabeli rozmiarów bielizny konkretnego producenta. Pozwoli to określić punkt wyjścia do przymiarek, bo trzeba pamiętać, że tabelki to nie wyrocznie i może okazać się, że cyferki zawarte w niej nie pokrywają się z rzeczywistością. Dobrze dobrany stanik, to taki, który został przymierzony, nigdy nie kupujmy „na oko”, warto też wybrać się po poradę do brafiterki.