Szybkość i dokładność produkcji w dzisiejszych czasach to dwa podstawowe czynniki leżące u podstaw zadowolenia klienta. Ma to zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, także w przemyśle tekstylnym. Haft komputerowy łączy w sobie obydwa te pojęcia i jest alternatywą dla tradycyjnych, ręcznych technik wyszywania oraz ozdabiania odzieży. Przyjrzyjmy się, na czym polega ta metoda.

Proces komputerowego haftu

Haft komputerowy swoje korzenie ma w ręcznym ozdabianiu odzieży, który jest bardzo czasochłonny, a więc do produkcji na dużą skalę potrzeba jest zdecydowanie więcej niż jedną parę rąk. W tej sytuacji niezwykle pomocna okazuje się komputeryzacja produkcji. Cały przebieg rozpoczyna się od przygotowania w specjalnym programie do grafiki wektorowej projektu elementu, który ma być wyszyty na materiale. Określa on parametry oraz szczegółowy wygląd ozdoby. Wykonanie takiego projektu determinuje efekt, jakim będzie mógł cieszyć się odbiorca usługi. Kolejny etapem jest przeniesienie wzoru do maszyny zwanej hafciarką. Odczytuje ona wzór z projektu i za pomocą połączonych z igłami różnokolorowych nici odwzorowuje element na materiale. Najlepiej takie zadanie zlecić profesjonalnej firmie, specjalizującej się w tego typu technice ozdabiania odzieży. Jest nią na przykład Igłą Malowane, mająca swoją siedzibę w Bartoszycach.

Zastosowanie haftu komputerowego

Ze względu na swoją trwałość oraz estetykę wykonania metoda ta sprawdza się przede wszystkim w produkcji odzieży reklamowej. W porównaniu ze zwykłym nadrukiem jest zdecydowanie bardziej odporna na wszelkie czynniki wynikające z intensywnego użytkowania ubrań, takich jak wycieranie się lub odbarwianie. Ze względu na szybkość oraz wykonanie powtarzalnego wzoru, możliwe jest ozdobienie w ten sposób wielu sztuk koszulek, czapek, bluz oraz innych elementów odzieży. Sprawdzi się przy tworzeniu uniformu dla pracowników, na którym ma być wyeksponowane logo firmy lub imię pracownika. To równie często spotkana forma w postaci naszywek lub odznak, z których korzystają na przykład służby mundurowe. Do tego sprawdzi się materiał zwany kodurą, jeżeli tylko jej część ma być pokryta haftem. Jest to tkanina odporna na pranie w wysokich temperaturach. Nie ma jednak ograniczenia co do materiałów, na których mają być wyszywane wzory. Ponadto haft komputerowy jest stosowany w zwykłej branży odzieżowej. W wielu sklepach z ciuchami znajdziemy garderobę z elementami wykonanymi tą metodą. Z pewnością taka ozdoba przyciąga wzrok i pozwala wyróżnić się w tłumie.

Bardzo często firmy hafciarskie przygotowują już pojedyncze sztuki swoich produktów na użytek klientów detalicznych, którzy nie potrzebują hurtowej produkcji.