Przemysł odzieżowy to jedna z najprężniej rozwijających się obecnie branż. Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe butiki oferujące różnego rodzaju ekskluzywne i unikatowe ubrania, tworzone z wysokiej jakości materiałów. Wciąż też przybywa tak zwanych sieciówek, czyli sklepów zajmujących się masową produkcją oraz sprzedażą odzieży, zarówno damskiej, jak i męskiej, a także dziecięcej. Bez względu na zasięg funkcjonowanie firm odzieżowych opiera się na współpracy z profesjonalnymi szwalniami, wyposażonymi w odpowiednie maszyny. Jakie urządzenia wykorzystuje się podczas projektowania i produkcji odzieży?

Coś się kroi

Proces produkcji odzieży składa się z wielu etapów. Pierwszy z nich odbywa się w krojowni. To tam tkanina zamienia się w sztukę odzieży. Poszczególne części zwane wykrojami przekazywane są później kolejnym działom. Na ich jakość wpływa bez wątpienia poziom zmechanizowania i zautomatyzowania procesu, a więc używane w tym celu maszyny. Materiały  najpierw jednak poddawane są warstwowaniu, z których powstaje nakład, czyli stos warstw. Poprzez wyrysowany na nim szablon następuje rozkrojenie nakładu. Do tego wykorzystuje się krajarki oferowanie m. in. przez Somatex Trade. To profesjonalne narzędzia tnące stanowiące podstawowe wyposażenie krojowni. Wśród nich:

  • Krajarki przenośne z nożem tarczowym lub pionowym – dzielą nakład na sekcje, a także wycinają wykroje cechujące się prostymi konturami. Ostrza montowana są nad poziomą podstawą, która dzięki rolkom swobodnie się przesuwa
  • Krajarki stacjonarne wykorzystujące nóż taśmowy – służą do wykrajania poszczególnych elementów ubrań z tkanin włókienniczych według szablonów, które odbywa się w momencie manipulowania materiałem. Umożliwiają krojenie z różnych surowców oraz utrzymanie jednakowych wymiarów wszystkich warstw, co znacząco ułatwia pracę

Zastosowanie klejarki

Zakłady przemysłu odzieżowego, jak każde inne przedsiębiorstwa do sprawnego funkcjonowania potrzebują profesjonalnego parku maszynowego, który przyspieszy proces produkcji, zautomatyzuje go, a co równie istotne, pozwoli na optymalizację kosztów. Oprócz różnego rodzaju wyspecjalizowanych maszyn do szycia, jedną z popularnych urządzeń wykorzystywanych w szwalniach jest klejarka. Poprawia jakość tworzonych ubrań pod względem wizualnym oraz ich trwałość. Jak mówią specjaliści z Somatex Trade, służy przede wszystkim do podklejania wkładów odzieżowych. To materiał usztywniający, stabilizujący i nadający ostatecznego kształtu tkaninie wierzchniej, który z jednej strony pokryty jest klejem termoplastycznym. Jak sama nazwa mówi, proces ten odbywa się przy użyciu wysokiej temperatury. Najczęściej spotykanym rodzajem wkładu odzieżowego jest wykonana z włókniny flizelina. Na rynku dostępne są klejarki różniące się parametrami, jednakże głównie można je podzielić na:

  • Klejarki taśmowe – wykorzystywane w produkcji odzieży na skalę przemysłową
  • Klejarki płytowe – używane podczas mniejszej produkcji odzieży