Wbrew pozorom stosowanie obuwia medycznego, jest szczegółowo opisane w normach prawnych. W służbie zdrowia liczy się bowiem przede wszystkim wysoki wskaźnik sterylności oraz bezpieczeństwa. Lekarze, pielęgniarki, czy inni pracownicy przychodni, szpitali oraz klinik, muszą zwracać uwagę na to, aby nie roznosić poprzez nieodpowiednie obuwie zarazków, a także, aby zapewnić sobie odpowiedni stopień ochrony w przestrzeniach pracowniczych, co wyznaczają przepisy BHP.

Obuwie medyczne – jakie powinno być?

Obuwie medyczne może różnić się swoim przeznaczeniem. W przestrzeniach obiektów publicznych oraz prywatnych, a także w różnych grupach zawodowych służby zdrowia, można spotkać odmienne wyroby, które muszą jednak spełniać wiele warunków sanitarnych, a także Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Przede wszystkim medyczne obuwie, jest dzisiaj produkowane po wielu testach, w takich sposób, aby nawet przy wielogodzinnej pracy, redukować uczucie napięcia mięśni nóg, czy też obciążenie kręgosłupa. Ważny jest zatem czynnik komfortu użytkowego, pozwalający na ochronę zdrowia danego pracownika. Istotny jest również poziom sanitarny. Obuwie musi wyróżniać się posiadaniem atestów higienicznych. Jeśli chodzi zaś o bezpieczeństwo, mowa głównie o tym, aby zapewniało odpowiednią przyczepność. Jak wiadomo we większości szpitali, przychodni itd. korytarze i sale wyłożone są posadzkami z glazury, czy też z różnego typu wykładzin. Istotne jest zatem, aby dostosować podeszwy butów właśnie do zastosowanej w określnym obiekcie nawierzchni.

Warto wiedzieć! Ze względu na bezpieczeństwo pracy obuwie medyczne powinno być także antyelektrostatyczne i mieć zabezpieczenie przed poślizgiem (norma PN-EN 13287:2004).

Zakup obuwia medycznego

Według przepisów prawa obuwie medyczne zaliczane jest do tak zwanych środków ochrony indywidualnej pracownika, którą powinien zapewnić pracodawca, a więc zarząd danej przychodni, kliniki, czy też szpitala. Zakupy butów dla pielęgniarek, czy też lekarzy, są zatem najczęściej realizowane hurtowo, a współpraca pomiędzy producentem/dystrybutorem i klientem/ośrodkiem służby zdrowia, jest najczęściej długofalowa. Przykładem może być działalność firmy POFAM-JEDNOŚĆ Sp. z o.o., która gwarantuje obuwie medyczne uniwersalne, męskie, a także damskie. Występuje ono zaś w różnych rozmiarach i modelach, np. z drewnianymi podeszwami, ze sznurowadłami, klamrami, obuwie pełne z podnoskiem, jak i też otwarte z perforacjami. Z ich pełną propozycją warto zapoznać się na dedykowanej stronie www.