Prowadzenie salonu kosmetycznego to dla wielu połączenie własnych zainteresowań i pracy. Sama pasja jedna nie wystarczy, by gabinet był funkcjonalny – konieczne jest też odpowiednie jego wyposażenie. Obok specjalnie zaprojektowanych mebli oraz urządzeń wykorzystywanych podczas zabiegów, kosmetyczka potrzebuje też wielu akcesoriów i narzędzi – jednorazowego i wielokrotnego użytku.

Higiena w salonie kosmetycznym

Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, jak duże znaczenie ma właściwa higiena w salonie kosmetycznym. Dotyczy to nie tylko osoby samej kosmetyczki oraz klientki, ale też wykorzystywanych podczas zabiegów narzędzi oraz samego sposobu postępowania. W salonie kosmetycznym wiele przedmiotów ma bezpośredni kontakt z ciałem, zatem ze względu bezpieczeństwa konieczne jest w pewnych sytuacjach stosowanie rzeczy jednorazowego użytku.

Wiele firm z branży artykułów higienicznych, takich jak Marpol, ma w swojej ofercie produkty przeznaczone do salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych. Są to między innymi celulozowe ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, waciki, czy rękawice jednorazowe. Te artykuły wykorzystywane są w wielu innych sytuacjach naszego codziennego życia. W salonie kosmetycznym znaleźć muszą się: preparaty do dezynfekcji, wanienka dezynfekcyjna oraz woreczki do sterylizatora. Nie wolno zapomnieć też o prześcieradle – papierowym lub flizelinowym – umieszczonym na rolce. Przedmiotami jednorazowego użytku są ponadto:

  • bielizna jednorazowa,
  • kapcie,
  • fola do zabiegów na ciało,
  • patyczki bambusowe i drewniane,
  • paski do depilacji,
  • myjki pod prysznic.

Do przedmiotów wielorazowego użytku należą akcesoria takie jak prześcieradła, tuniki, koce, ręczniki, fartuchy, pojemniki na hennę i produkty jednorazowe i inne tym podobne. Jeśli jednak mają one kontakt z ciałem klientów, po każdej osobie muszą być zmieniane.

Podstawowe narzędzia kosmetyczki

Mówiąc o tym, co musi znaleźć się w salonie kosmetycznym, nie możemy pominąć przyborów, których potrzebuje do pracy kosmetyczka. Dużą rolę odgrywają tu oczywiście meble takie jak łóżko kosmetyczne czy stolik zabiegowy oraz urządzenia kosmetyczne – kombajn kosmetyczny, sprzęt do próżniowego modelowania sylwetki, laser do zabiegów na twarz i wiele innych.

Warto pamiętać też o tych mniej oczywistych, ale równie potrzebnych akcesoriach. Kosmetyczka nie obejdzie się bez szklanych miseczek – na przykład na maseczki, pędzelek i szpatułek do nakładania kosmetyków, pęsety, a także gazy i gazików jałowych. Te drobiazgi są niezbędne, a pominięcie ich podczas planowania kosztorysu dla salonu, skutkować będzie opóźnieniem prac i nieprzyjemnymi niespodziankami, kiedy okaże się, że planowane fundusze są niewystarczające i otwarcie należy przesunąć.