Skuteczna windykacja zaległych należności pochłania dużo energii. Na początku sięga się po tak zwaną windykację polubowną, która polega na zmotywowaniu dłużnika do zwrotu środków pieniężnych. Czasami jednak te działania są niewystarczające. W takiej sytuacji wierzyciel zmuszony jest do podjęcia kroków windykacji sądowo-egzekucyjnej, która zmierza do zaangażowania do działania komornika.

Na czym polega egzekucja komornicza?

Egzekucja należności przez komornika jest ostatnim radykalnym sposobem pozwalającym odzyskać zaległą należność. W tym przypadku dochodzi do zajęcia rachunku bankowego dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę, nieruchomości, przedmiotów ruchomych, które zostają objęte licytacją komorniczą. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone są do spłaty zaległej kwoty – podkreśla Marek Rataj Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód w Katowicach.

Jakie czynności może podjąć komornik?

Działania komornika objęte są przepisami prawa. Funkcjonariusz publiczny zawsze podejmuje działania w oparciu o wniosek egzekucyjny, a także wydany przez sąd tytuł wykonawczy. W pierwszej kolejności przedstawiciel państwowy zajmuje wynagrodzenie za pracę. Zauważyć należy jednak, że nie może zająć pensji w całości. Najczęściej jest to połowa miesięcznych zarobków, natomiast w sprawach alimentacyjnych 60% wynagrodzenia. Egzekucja komornicza może także dotyczyć rzeczy ruchomych. Dlatego komornik może zająć samochody, sprzęt gospodarstwa domowego, dzieła sztuki, biżuterię i wiele innych. Funkcjonariusz publiczny może zająć również środki finansowe dłużnika, które ulokowane są w papierach wartościowych.

W jaki sposób odzyskać należność po orzeczeniu sądowym?

Gdy pragnie się odzyskać środki finansowe po orzeczeniu sądu, po jego uprawomocnieniu trzeba opatrzyć go klauzulą zapłaty. Określone zadanie wykonuje się jako postanowienie na wniosek wierzyciela bądź też z urzędu. W dalszej kolejności potrzebny jest wniosek o uruchomienie egzekucji z tytułem wykonawczym. W formularzu podaje się wskazówki dotyczące składników majątkowych, z których należy zaspokoić roszczenie. Do wniosku można dołączyć informacje, które dotyczą zadłużonego majątku. Komornik może żądać zaliczki niezbędnej do wykonania określonej czynności, która została zlecona przez wierzyciela. Jednakże koszty postępowania egzekucyjnego ponosi dłużnik.