Profesjonalny sprzęt gastronomiczny oraz meble technologiczne ze stali nierdzewnej to bez wątpienia jeden z największych wydatków, związanych z otwieraniem nowego lokalu gastronomicznego. Wielu właścicieli z powodu ograniczonego budżetu stara się ciąć koszty i wybiera wyposażenie z niższej półki. Należy jednak pamiętać, że cena zwykle jest adekwatna do jakości. Jak mądrze kupować wyposażenie gastronomiczne, aby mieć pewność, że zainwestowane środki pozwolą na komfort pracy, zwiększenie wydajności oraz profesjonalne funkcjonowanie lokalu przez wiele lat?

Wyposażenie lokalu gastronomicznego, czyli obowiązkowe MUST HAVE.

Na kompleksowe wyposażenie lokalu gastronomicznego składa się wiele elementów, które można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  1. Wyposażenie i aranżacja sali restauracyjnej – czyli przede wszystkim stoliki i krzesła ale także zabudowa baru, wszelkiego rodzaju bufety śniadaniowe, stoły szwedzkie etc. Tu każdy Inwestor powinien rozpocząć planowanie zakupów od projektu i konsultacji z architektem wnętrz.
    Meble i zabudowa powinny współgrać z charakterem lokalu i być jego wizytówką, być nie tylko wygodne, ale też pełnić funkcję dekoracyjną. Wygląd restauracji ma duży wpływ na to, w jaki sposób będzie postrzegana przez gości. Miejsca zadbane i unikatowe, oryginalne, z własnym charakterem są najchętniej odwiedzane. Dobrze dobrany wystrój wraz ze smacznym jedzeniem (kuchnią autorską) stworzą duet, który z pewnością odniesie sukces.

  2. Meble technologiczne  – kuchnia to miejsce, które ma być funkcjonalne i czyste ale to nie znaczy, że ma być proste i bez polotu. Wbrew pozorom coraz większa ilość Inwestorów oprócz zabudowy meblowej zgodnej z projektem technologii zwraca uwagę na wygląd kuchni. Estetyczna, nowoczesna i przede wszystkim ładna zabudowa kuchni w meble technologiczne podnosi standard pracy i daje satysfakcję zarówno Inwestorowi jak i całemu zespołowi pracującemu na zapleczu kuchennym. Meble kuchenne powinny być także trwałe i spełniać wymogi narzucone przez sanepid. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się meble wykonane ze stali nierdzewnej, która jest materiałem łatwo zmywalnym, odpornym na wchłanianie zapachów, smaków, a profesjonalnie przygotowany projekt technologiczny pozwoli na precyzyjną zabudowę całej kuchni, tak aby meble posłużyły wiele lat.

  3. Profesjonalny sprzęt gastronomiczny – jest to kategoria, dla której należy zarezerwować większą część budżetu. Tu bezwzględnie potrzebne jest fachowe doradztwo oraz precyzyjnie przygotowany i uzgodniony projekt technologii. Aby wybrać najlepsze, najbardziej dopasowane i najbardziej potrzebne do specyfiki lokalu urządzenia i rozwiązania potrzebna jest ogromna wiedza zarówno dostawcy ale i przede wszystkim Inwestora wraz z szefem kuchni, który będzie pracował w nowej kuchni.
    Profesjonalny sprzęt gastronomiczny to nie tylko kuchnie przemysłowe czy piekarniki ale cały zespół urządzeń i rozwiązań dedykowanych do konkretnych założeń Inwestora. Znajdziemy tu m.in. piece konwekcyjno-parowe, zmywarki, urządzenia chłodnicze, dedykowane urządzenia grzewcze, drobny sprzęt do obróbki mechanicznej i termicznej i wiele, wiele innych.

Ilość i typ sprzętów są zależne przede wszystkim od charakteru restauracji. Wyposażenie restauracji serwującej dania z grilla będzie zupełnie inne niż niewielkiego baru mlecznego, a kuchnia hotelowa będzie różnić się od kuchni a’la carte.  Dlatego jeśli już Inwestor decyduje się na otwarcie lokalu gastronomicznego i nie posiada wiedzy jak zrobić to dobrze ale i nie przepłacić, najwłaściwszym kierunkiem jest wybór profesjonalnej firmy, która pomoże zmierzyć się z przedsięwzięciem i przebrnąć przez wszystkie etapy inwestycji począwszy od projektu, doradztwa, konsultacji poprzez wybór i montaż sprzętu oraz mebli, a kończąc na szkoleniach personelu. Takie kompleksowe rozwiązania pozwalają uniknąć masy błędów, zaoszczędzić czas i pieniądze oraz cieszyć się z dobrze prosperującego własnego lokalu gastronomicznego.

Gdzie kupować?

Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu Inwestorów, a tylko dobry wybór daje gwarancje satysfakcji i oszczędności. Popularne sieci sklepów kuszą promocjami, jednak należy pamiętać, że ich oferta nie obejmuje urządzeń profesjonalnych, przemysłowych nadających się do pracy ciągłej w gastronomii.

Idealnym rozwiązaniem jest wybór działającej na rynku HORECA profesjonalnej firmy Qchnia Project z Rzeszowa, która świadczy swoje usługi nie tylko na terenie Polski, ale także za granicą – w Czechach, Słowacji, Ukrainie oraz Niemczech.

Zalety korzystania z usług firmy Qchnia Project:

  • przygotowanie projektów technologicznych oraz wnętrz, a także realizacja i wykonawstwo projektów;
  • doradztwo merytoryczne, konsultacje i szkolenia;
  • kompleksowe wyposażenie obiektów HORECA: hoteli, restauracji, placówek budżetowych (szkoły, szpitale, przedszkola, dps, zakłady karne) i innych;
  • bezpośredni dostęp do producentów i dystrybutorów sprzętów oraz mebli gastronomicznych.

Podczas kompletowania wyposażenia, profesjonalny zespół specjalistów z firmy Qchnia Project pomaga w doborze optymalnych spersonalizowanych rozwiązań dla konkretnego lokalu. Zachęcają do wyboru nowych technologii, nowoczesnych urządzeń, które najczęściej okazują się tańszym i trwalszym rozwiązaniem niż zakup masy zbędnych urządzeń z rynku wtórnego lub najniższej jakości, przy wyborze których Inwestor kieruje się tylko i wyłącznie ceną. Zakup urządzeń używanych lub „najtańszych” najczęściej kończy się tzw „wtórną inwestycją”. Niestety, urządzenia używane w większości przypadków są mocno wyeksploatowane i nie posłużą zbyt długo, a wybór najtańszych rozwiązań zazwyczaj wiąże się z bardzo niską jakością i trwałością. Z pozoru może wydawać się, że w dniu zakupów zaoszczędziło się sporo gotówki – to nie rzadko już po kilku miesiącach od otwarcia lokalu konieczna będzie wymiana wszystkich urządzeń, przez co wydatek może być kilkukrotnie większy. Inwestycja w sprzęt dobrze dobrany, przemyślany i spersonalizowany oraz wysokiej jakości bardzo szybko się zwraca, gdyż będzie on wykorzystywany przez wiele lat, bez ponoszenia kosztów napraw lub wymiany.