Wynajem mieszkania jest ryzykowny dla oby dwóch stron, jednak zwykle to nowy lokator narzeka na utrudnienia i mnóstwo zakazów oraz ukrytych opłat. Żeby nie dać się oszukać należy dokładnie przeczytać umowę, a w razie konieczności poprosić o pomoc radcę prawnego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę i co zrobić, kiedy warunki okazują się inne, niż obiecał właściciel mieszkania?

Poszukiwania w pośpiechu

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby chcące wynająć mieszkanie, jest pośpiech. Niestety nie zawsze można go uniknąć. Istnieje wiele sytuacji losowych, podczas których zostaje się zmuszonym do szybkiej zmiany miejsca zamieszkania – czasami z dnia na dzień. Wysokie opłaty za hotele – zwłaszcza w dużych miastach – sprawiają, że umowa najmu bardzo często jest zawierana w ciągu kilkunastominutowego spotkania. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak podpisywać jej, jeśli dokładnie nie przeczytało się treści.

 

Wiele osób podpisuje umowy w ciemno, co właściciele mieszkania lubią wykorzystywać, nakładając na lokatora dodatkowe opłaty i tworząc regulaminy utrudniające życie. I choć trzeba być wyrozumiałym dla obu stron, to zwykle przyszły lokator ma najwięcej kłopotów!

Osoba prywatna czy pośrednik?

Z perspektywy wynajmującego zwykle nie ma to większego znaczenia. Tak, jak zostało już wcześniej wspomniane, kluczowym elementem bezpiecznego najmu jest umowa, która została sporządzona nie tylko z myślą o właścicielu, ale także lokatorach. Warto przed jej podpisaniem kilkukrotnie przeanalizować tekst. Wiele osób ponaglanych przez właściciela ulega presji, dlatego trzeba być świadomym, że takie praktyki już na samym wstępie mogą wskazywać na oszustwo.

Nie bój się poprosić o pomoc!

Osoba wynajmująca mieszkanie od właściciela powinna znać swoje prawa, co nie zawsze ma miejsce. Jeśli cokolwiek jest niejasne, lepiej poprosić o pomoc doświadczonego prawnika, na przykład radcę prawnego Joannę Rymarowicz, która specjalizuje się w dziedzinie nieruchomości. Biuro radcy znajduje się w Poznaniu i jest zawsze otwarte na klientów, którzy mają problem z wynajmem mieszkania – zarówno przed jak i po podpisaniu umowy.

 

Elementy umowy najmu, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  •     Dane właściciela – przydają się w razie niespodziewanych awarii i sytuacji losowych np. zgubienia kluczy.
  •     Szczegółowy opis przedmiotu wynajmu – dotyczy wszystkich elementów, wchodzących w jego zakres, także wyposażenia oraz prywatnych miejsc parkingowych.
  •     Wysokości opłat, ich terminy i sposoby uiszczania – informacje te powinny być zrozumiałe i klarowne dla przyszłego lokatora.
  •     Prawa i obowiązki stron – tutaj również może pojawić się wiele zastrzeżeń, które negatywnie wpłyną na komfort życia osoby wynajmującej. Doskonale o tym wiedzą szczególnie rodzice małych dzieci oraz właściciele czworonogów.