Każda osoba, która boryka się ze wzrastającym kredytem, marzy o tym, by pozbyć się zadłużenia. Wśród tych najbardziej pokrzywdzonych przez banki są te, które zdecydowały się wziąć kredyt we frankach. Był on proponowany szczególnie osobom, które nie miały zdolności na kredyt gotówkowy w złotówkach.

Brak możliwości określenia zmian w kursie walut

Banki nie mają wpływu na procesy zachodzące na giełdzie oraz kursy walut. Przez to frank szwajcarski uchodził za walutę “tanią”, pozwalającą się nisko oprocentować. Jednak nikt nie był w stanie przewidzieć znaczących zmian w cenie tej waluty, która przyczyniła się do znaczącego wzrostu kosztów kredytu, niejednokrotnie przewyższających cenę hipoteki, ale także zdolności kredytowe klientów.

Umowy kredytowe niespełniające zasad w prawie bankowym

Tworzenie przez banki skomplikowanych i niezrozumiałych instrumentów finansowych umożliwiających pobieranie kredytu w obcych walutach okazało się zgubne, ponieważ uniemożliwiło trafne określenie ryzyka. 

Adwokat Natalia Mąka podkreśla, że wprowadzanie takich rozwiązań przez banki jest nielegalne, ponieważ umowy przedstawiane konsumentom były jednostronne, co oznacza, że nie umożliwiały realnego wpływu na kształt umowy, między innymi poprzez brak możliwości oceny wspomnianego ryzyka. Umowy te nie posiadają koniecznych elementów, ale również nie spełniają przepisów zawartych w prawie bankowym. W szczególności zaś umowy te zawierają klauzule abuzywne czyli niedozwolone, które są bezskuteczne wobec konsumentów. Taką klauzulą jest przykładowo przeliczanie rat kredytu z wykorzystaniem obcej waluty, mimo, iż kredyt został udzielony w złotówkach.

Nadzieja dla frankowiczów

Dzięki temu pojawia się realna szansa na zmianę sposobu spłaty kredytu lub unieważnienie umowy, które uwolni konsumentów od zadłużenia w znacznym stopniu lub doprowadzi do korzystnego ukształtowania sposobu dalszej spłaty kredytu. Dodatkowo pozwala także odzyskać środki przeznaczone dotychczas na spłatę kredytu, ale też te związane ze sfinansowaniem procesu zawarcia umowy. Korzystne wyroki sądów na tym polu wskazują na to, że warto zaufać pomocy konsumentom posiadających kredyty frankowe.

Należy również wskazać, iż dnia 3 października 2019 r. został opublikowany korzystny dla frankowiczów wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubak (sygn. akt C-260/18). Interpretacja TSUE pozwala optymistycznie spoglądać na perspektywy kredytobiorców w zakresie dochodzenia roszczeń od banków.