Haft krzyżykowy uchodzi za najpopularniejszy rodzaj tego sposobu wyszywania. Wydawało się, że czasy, w których to zajęcie uchodziło za modne, dawno już minęły, ale okazuje się, że to nieprawda. Nadal jest wielu pasjonatów tego tematu. O co więc chodzi z tymi krzyżykami? Sprawdziliśmy.

Czym jest haft krzyżykowy?

Sam haft ma długą i bogatą historię, która sięga czasów starożytnego Egiptu. W XVII i XVIII wieku był popularnym sposobem wypełniania sobie czasu wolnego, szczególnie wśród pań. Widzimy to często w filmach kostiumowych, których akcja toczy się w tej epoce.

Ten sposób wyszywania dzieli się na kilka rodzajów. Za najpopularniejszy z nich uchodzi dzisiaj haft krzyżykowy, przynajmniej wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z tym zajęciem. To właśnie tego stylu pracy z muliną uczy się też najmłodszych.

Technika polega na wykonywaniu kolorową nicią tzw. krzyżyków na kanwie. Kanwa z kolei to charakterystyczny materiał z dziurkami, który przypomina nieco siatkę lub drobne sitko. Aby powstał na niej krzyżyk, trzeba tak przepleść nitki przez jej oczka, żeby przecinały się pod kątem prostym. Grupy krzyżyków tworzą elementy, na które składa się wybrany przez nas do wyhaftowania wzór.

Jak zacząć haftować krzyżykiem?

Rozpoczęcie przygody z haftowaniem trzeba zacząć od zaopatrzenia się w niezbędne przybory, takie jak materiał, którym najczęściej jest kanwa (dobrze wcześniej rozeznać się w jej rozmiarach), igły z tępą końcówką, mulinę oraz wzory. Te ostatnie znajdziemy m.in. w czasopismach poświęconych robótkom ręcznym oraz w Internecie. Dla niektórych osób nieocenionym pomocnikiem w haftowaniu będzie tamborek, czyli obręcz, a raczej obręcze, które odpowiadają za właściwe naciągnięcie materiału, dzięki czemu praca nad haftem jest łatwiejsza.

Przedstawiciel firmy Agata-Haft z Rumii zauważa, że dużą pomocą dla początkujących może się też okazać kanwa z nadrukowanymi wzorami do haftowania. Dzięki nim wiemy, jakie krzyżyki w jakim miejscu i w jakiej ilości powinny się znaleźć.

Samo haftowanie rozpoczyna się od dobrania liczby nitek do rozmiaru kanwy. Mulina składa się z kilku zbitych sznureczków, które trzeba rozdzielić w zależności od materiału, jaki posiadamy. Najlepiej wcześniej wykonać próbę i zobaczyć, co będzie wyglądało najkorzystniej w naszym przypadku.

Sposobów na haftowanie krzyżykiem jest kilka, ale na początek najlepiej zastosować ten najbardziej znany. Zakładamy, że mamy już zaznaczoną naszą kratkę czy oczko na kanwie. Od dołu wbijamy igłę w jej prawy dolny róg i wyciągamy na górę, a potem wracamy na dół w lewym górnym rogu. W ten sposób powstaje beleczka. Aby powstał krzyżyk, musimy z dołu wbić igłę w lewy dolny róg i wrócić na dół w prawym górnym rogu. Wydaje się to dość skomplikowane, ale wcale takie nie jest. W Internecie można znaleźć sporo instrukcji z obrazkami czy filmów instruktażowych, które krok po kroku pokazują, jak to powinno wyglądać.