Polacy coraz chętniej importują różnego typu towary spoza granic kraju. Na taki krok decydują się nie tylko osoby prywatne, ale też firmy o rozmaitych profilach działalności. Zamawiając pojedyncze przedmioty zazwyczaj nie musimy obawiać się, że zostaną one zatrzymane przez Urząd Celny. Jeśli jednak importujemy towary w znacznych ilościach, może się zdarzyć tak, że zostaniemy zobowiązani do uiszczenia dodatkowej opłaty. Co zrobić, kiedy przesyłka utknie w Urzędzie Celnym?

Jak wygląda odprawa celna importowanych towarów?

Żeby dokonać odprawy celnej towarów, które zostały przez nas importowane z innego kraju, należy dysponować  kompletem dokumentów. Zanim w ogóle udamy się do Urzędu Celnego powinniśmy przygotować wezwanie z poczty o nadejściu przesyłki oraz kserokopię faktury wystawionej na zakupiony przez nas towar. Ostatni warunek dotyczy to oczywiście osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Urzędnikom musimy udostępnić również podstawowe dane naszej firmy –  numer NIP, REGON oraz wpis do ewidencji lub KRS. Warto wiedzieć, że odprawy celnej towarów nie musimy dokonywać samodzielnie. W przypadku firm, których większość asortymentu pochodzi z importu, najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie stałej współpracy ze sprawdzoną agencją celną taką jak Odprawa. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok do kompletu dokumentów należy dołączyć jeszcze upoważnienie do dokonania odprawy celnej przez przedstawicieli agencji. Wymienionych wyżej dokumentów nie musimy dostarczać do placówki osobiście. Większość agencji celnych umożliwia przesłanie zeskanowanej dokumentacji drogą elektroniczną. Korzystanie z usług specjalistów niesie za sobą wiele korzyści. To przede wszystkim znaczna oszczędność czasu oraz gwarancja, że usługa zostanie zrealizowana szybko i z pełnym profesjonalizmem. Podstawą do wydania oczekiwanej przesyłki jest uregulowanie opłaty celnej oraz należności za pracę agencji. Specjaliści dostarczą towar pod wskazany adres, co również jest ogromnym udogodnieniem. O tym, że spodziewamy się nadejścia przesyłki możemy też poinformować agencję już wcześniej, co znacznie przyspieszy procedurę związaną z odzyskaniem zamówionych towarów.

Urząd Celny a Agencja Celna- różnice

Wiele osób używa określeń „urząd celny” i „agencja celna” wymiennie, choć nie jest to poprawne. Urząd Celny jest instytucją państwową, natomiast agencja celna to zazwyczaj prywatna firma, która specjalizuje się w pośrednictwie między klientem a urzędnikami. Agenci celni mogą pochwalić się doskonałą znajomością przepisów i regulacji związanych z odprawą celną towarów. Dzięki ich dużemu doświadczeniu możemy też zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy. Warto bowiem wiedzieć, że im dłużej zwlekamy z odprawą celną przesyłki, tym wyższa jest opłata nałożona na nas przez Urząd Celny. Agenci celni działają zaś szybko i skutecznie minimalizując przy tym nasze koszty.