Postępowanie upadłościowe, nazywane potocznie upadłością konsumencką, to rozwiązanie dla osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej - mają długi niemożliwe do spłaty. W 2018 roku skorzystało z tego około 6500 osób. Upadłość może ogłosić jedynie Sąd Upadłościowy, a procedura może trwać nawet około trzech lat. Upadłość konsumencka ma swoje zalety. Najważniejsze z nich przedstawimy w poniższym artykule.

Jak wygląda w praktyce upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest skierowana do osób fizycznych, nie prowadzących własnej działalności gospodarczej. Ma dwie główne funkcje - oddłużenie niewypłacalnego konsumenta (poprzez umorzenie części lub całości długów) oraz windykację (odzyskanie należnych pieniędzy).

Cała procedura rozpoczyna się złożeniem odpowiedniego wniosku w sądzie. Sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe na posiedzeniu niejawnym lub na rozprawie. Jeśli dłużnik udowodni, że niewypłacalność nie jest skutkiem umyślnych działań, a także spełni pozostałe warunki, sąd wyda postanowienie, w którym ogłosi upadłość konsumencką.

Wraz z ogłoszeniem upadłości majątek dłużnika staje się masą upadłościową. Zostaje on spieniężony, a wierzyciele odzyskują częściowy zwrot należności. Kolejnym etapem jest przygotowanie tzw. planu spłaty wierzycieli, dopasowanego do aktualnych możliwości finansowych. Wykonanie planu spłaty skutkuje umorzeniem pozostałych długów.

Zalety upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma zaletami:

l  Postępowanie jest prowadzone w taki sposób, aby dłużnik uzyskał oddłużenie. W przypadku postępowania egzekucyjnego jest ono prowadzone do momentu aż wierzyciel odzyska wierzytelności.

l  Postępowanie może nieść ze sobą niewielkie koszty. Złożenie wniosku do sądu to koszt 30 zł, a dalsze koszty są tymczasowo pokrywane przez państwo. Jeśli dłużnik nie posiada żadnego majątku, pozostałe koszty mogą zostać umorzone.

l  Postępowanie umożliwia małżonkowi dłużnika zachowanie swojego udziału w majątku wspólnym.

l  Ogłoszenie upadłości pozwala również odzyskać równowagę emocjonalną i odbudować swoje życie.

Skuteczna pomoc prawna w Elblądu

Rozważasz upadłość konsumencką? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy adwokata, np. z kancelarii adwokackiej z Elbląda Stanisław Adamik Grażyna Bardecka-Adamik adwokat. Adwokat posiada niezbędną wiedzę i odpowiednie kwalifikacje, aby pomóc konsumentowi podczas postępowania upadłościowego. Kancelaria adwokacja może przeanalizować aktualną sytuację finansową dłużnika, reprezentować dłużnika w sądzie, sprawdzić czy dana osoba spełnia kryteria do złożenia wniosku o upadłość czy też przygotować plan naprawczy w styuacji, gdy klient nie kwalifikuje się do upadłości.