Śmierć bliskiej osoby to zawsze wstrząsające przeżycie dla rodziny. Nawet, jeżeli krewny chorował przed długi czas i podświadomie byliśmy przygotowani na taką sytuację, zalewa nas fala przykrych emocji. Kiedy z kolei członek rodziny ginie w sposób tragiczny i niespodziewany, tym większy towarzyszy nam szok. Zanim na dobre skupimy się na przeżywaniu żałoby, musimy zająć się organizacją pogrzebu. Od czego zacząć?

Karta zgonu – dokument, który pozwoli dokonać wszelkich formalności

Po śmierci bliskiej osoby musimy uzyskać kartę zgonu, na podstawie której będziemy mogli dopełnić wszelkich formalności, związanych z pochówkiem. Jeżeli do śmierci doszło w domu, dokument wystawi lekarz pierwszego kontaktu, który musi potwierdzić zatrzymanie wszystkich funkcji życiowych. Jeśli zaś zgon nastąpił w szpitalu, kartę zgonu otrzymamy wraz z całą dokumentacją choroby. Kiedy krewny zginął w wyniku przestępstwa, stosowny dokument zostanie wystawiony przez lekarza sądowego. Z kartą zgonu należy udać się do wybranego zakładu pogrzebowego, by ustalić szczegóły ceremonii. Pochówek powinien odbyć się do 72 godzin od śmierci bliskiego. Profesjonalne domy pogrzebowe, takie jak np. Dom Pogrzebowy Galaxy, mając na uwadze dobro rodziny, mogą zająć się całościową organizacją pogrzebu i pozostałymi formalnościami. Jest to ogromna pomoc i ulga dla bliskich zmarłego, którzy w spokoju mogą przeżywać żałobę, nie martwiąc się o sprawy związane z pochówkiem. Profesjonaliści pomogą w wyborze trumny, oprawy muzycznej i florystycznej, a także zajmą się przygotowaniem ciała do uroczystości. Jeżeli zdecydujemy się na kremację bliskiego, zakład pogrzebowy również zorganizuje ją w całości.

Gdzie uzyskać akt zgonu?

Aby wybrany przez rodzinę dom pogrzebowy mógł w całości zająć się pochówkiem i wszelkimi formalnościami, potrzebny będzie akt zgonu. Żeby go uzyskać trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego wraz z dowodem osobistym zmarłego i kartą zgonu. Może to zrobić jedynie upoważniona osoba. Warto również poprosić urzędnika o wydanie dokumentu w trzech kopiach, co ułatwi załatwienie spraw, związanych ze spadkiem.

Wybór miejsca pochówku

Po wizycie w zakładzie pogrzebowym , jeśli zdecydujemy się na organizację pogrzebu na własną rękę, należy udać się do proboszcza parafii, na cmentarzu której pragniemy pochować zmarłego. Konieczne będzie również wykupienie miejsca pochówku, jeśli nikt nie zatroszczył się o to wcześniej. Ceremonia pogrzebowa może odbyć się w kościele lub kaplicy. W przypadku, gdy zmarły był niewierzący, pozostaje jedynie wybrać dla niego miejsce wiecznego spoczynku.