Lato jest w Polsce okresem niezwykle suchym i upalnym. Nierzadko w czasie jego trwania, temperatura osiąga niemal 40 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że jej negatywne skutki odczuwają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Zwłaszcza gatunki i rasy, które nie są przystosowane do tak ekstremalnych warunków. Czy istnieją sprawdzone sposoby, aby ulżyć swoim pupilom podczas letniego skwaru?

Zapewnij chłodny kąt

Osoby, które mają w domu klimatyzację, nie muszą się zbytnio nagimnastykować, gdyż wystarczy ustawić optymalną temperaturę. Niestety, większość z nas nie ma takiego udogodnienia, dlatego trzeba poradzić sobie w inny sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup maty chłodzącej i umieszczenie jej w spokojnym i zacienionym kącie mieszkania. W ten sposób zwierzę samo zadecyduje, kiedy będzie miało ochotę się schłodzić. Specjaliści z Przychodni Weterynaryjnej w Poznaniu przypominają, aby unikać spacerów w czasie najcieplejszych godzin w ciągu dnia. Najlepiej na dłuższe wyprawy wybierać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, a popołudniowe wyjścia ograniczyć do minimum.

Zapobiegaj odwodnieniu

W czasie letnich upałów niezwykle ważne jest, aby zwierzę uzupełniało deficyt płynów. Dotyczy to zwłaszcza tych pupili, które nie piją zbyt dużo na co dzień i dodatkowo żywią się wyłącznie suchą karmą. Odwodnienie może nie tylko powodować osłabienie organizmu i omdlenia. Nawet niewielkie, ale długotrwałe odwodnienie może być tragiczne w skutkach. U kotów pijących zbyt małe ilości wody i żywionych suchą karmą o wiele częściej dochodzi do poważnych chorób nerek i pęcherza moczowego. Pamiętaj, aby w przypadku oznak odwodnienia lub przegrzania, natychmiast udać się do weterynarza.

 

W przypadku królików i gryzoni można stosować substancje, które nadają wodzie smak, przez co jest chętniej pita. Koty natomiast uwielbiają pić bieżącą, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakupienie kociej fontanny. W sklepach zoologicznych są dostępne w różnych cenach – od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Nie gól do skóry!

Podstawowym błędem właścicieli długowłosych pupili jest ich strzyżenie. Oczywiście wiele raz wymaga regularnego przycięcia sierści, jednak nigdy nie wolno robić tego zbyt krótko! Sierść pełni funkcję izolacji termicznej i tak jak zimą ogrzewa – tak latem zabezpiecza organizm zwierzęcia przed przegrzaniem. Pod żadnym pozorem nie wolno golić pupila na zero! Zbyt krótko przycięta sierść nie tylko będzie sprzyjała podwyższeniu się temperatury ciała, ale też nie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV i może dochodzić do poparzenia. W przypadku psów bezwłosych, takich jak na przykład chiński grzywacz, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem.