Żaluzje aluminiowe to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie aranżacji okien. Sprawdzają się zarówno w naszych mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Wśród ich licznych zalet wymienić należy prostą obsługę oraz możliwość precyzyjnej regulacji. Niewątpliwym atutem jest też ich trwałość, ale ryzyko uszkodzenia występuje zawsze. Co możemy wtedy zrobić?

Budowa żaluzji aluminiowej

Żaluzje aluminiowe mają nie tylko uniwersalne zastosowanie – wykorzystuje się je w mieszkaniach, urzędach i szkołach, biurach – ale też szerokie możliwości montażowe. Mogą być mocowane do ścian, nadproży sufitu czy ramy okiennej. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, ale najpopularniejsze są żaluzje poziome. Dużą popularnością cieszą się też żaluzje fasadowe, które doskonale sprawdzają się na przeszkleniach o dużej powierzchni. Ich lekka i nowoczesna konstrukcja sprawia, że doskonale wpasowują się aktualne trendy w budownictwie.

Na system żaluzji aluminiowych składają się aluminiowe lamele połączone cienkim sznurkiem z tworzywa sztucznego, czyli tak zwaną drabinką, która odpowiada za ich podnoszenie i opuszczanie. Kąt nachylenia regulujemy natomiast za pomocą aluminiowego drążka – w ten sposób decydujemy o stopniu nasłonecznienia pomieszczenia. Mechanizm osłony umieszczony jest w kasecie, natomiast prowadnice boczne odciskają żaluzję do okna. Dzięki temu może ona być instalowana na oknach dachowych i sprawdza się, kiedy okno jest uchylone.

Podstawę konstrukcji żaluzji każdego typu stanowią elementy toczone. Ich wyrobem zajmują się na zlecenie producentów firmy zajmujące się obróbką metali na specjalistycznych automatach tokarskich, takie jak Marex. Żaluzje aluminiowe to trwałe osłony, które mogą jednak ulec uszkodzeniu podczas niewłaściwej eksploatacji. Drobne usterki możemy jednak naprawić we własnym zakresie.

Naprawa uszkodzonej żaluzji

Nawet najtrwalsze materiały ulegają zużyciu. Dlatego z upływem czasu żaluzja aluminiowe również może ulec uszkodzeniu. Większość problemów możemy rozwiązać poprzez wymianę zepsutych elementów. W żaluzjach aluminiowych najczęściej są to uchwyt żaluzji, sznurek i drabinka. Również w przypadku uszkodzenia mechanizmu, nie jest konieczna wymiana całego systemu, a jedynie samego mechanizmu. Wszystkie elementy toczone mogą zostać z łatwością zastąpione przez nowe.

W przypadku zerwanego sznurka potrzebny nam będzie specjalny łącznik, który znajdziemy w sklepie z akcesoriami do stolarki okiennej. Innym sposobem jest stopienie zerwanych końców płomieniem. Możemy też zastąpić stary sznurek nowym, zakupionym w sklepie.