Chcąc wykonać mebel bądź konstrukcję drewnianą, trzeba potrafić odpowiednio dobrać materiały. Drewno jest bardzo szlachetnym surowcem, który odpowiednio zabezpieczone może służyć przez długie lata. Wybierając jednak odpowiednie deski, czy belki, należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, które mogą mieć wpływ nie tylko na jego wygląd, ale też i wytrzymałość, czy właściwości użytkowe.

Wady drewna

W zależności od rodzaju drewna, różne jego elementy określane są wadami. W pierwszej kolejności drewno dzieli się na tarcicę budowlaną oraz tarcicę stolarską. Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywana przede wszystkim przy wszelkiego rodzaju budowach. Mogą być to proste konstrukcje altan, czy tarasów na działce, a także dużych budów, domów wielorodzinnych itp. Jest to drewno o wysokiej wilgotności, które może leżeć na powietrzu, bez względu na to, czy pada deszcz, czy świeci słońce. Nie można ich jednak wykonywać mebli (czasem wykonuje się z nich np. ławki które stoją na zewnątrz). Ich wadami są przede wszystkim mocne skrzywienia, sęki na narożnikach belki, wypadające sęki oraz mursz. Są to wady, które przede wszystkim zmniejszają wytrzymałość belek, ale także ich wartość wizualną. Do wytworzenia drewna stolarskiego, wykorzystuje się głównie sosnę oraz świerk. Są to najbardziej dostępne gatunki drewna, które jednocześnie spełniają wszystkie warunki, jakie spełniać powinien materiał budowlany. W przypadku drewna suchego (stolarskiego) specyfikacja dobrego jakościowo drewna jest o wiele bardziej rygorystyczna. Wadą są wszelkiego rodzaju sęki, bez względu, czy są one wypadające, czy nie. Tak samo drobne pęknięcia (które najczęściej są spowodowane niepoprawnie przeprowadzonym procesem suszenia). Stolarzom często także przeszkadza żywica, która przy niektórych gatunkach drewna (takich jak sosna), może się wychodzić przez bardzo długi czas.

Jak pozbyć się wad drewna?

Na podstawie ilości wad danej deski, określana jest jej klasa. Im jest ona niższa, tym drewno jest tańsze. W odwrotności od tarcicy budowlanej, wady tarcicy stolarskiej odbijają się przede wszystkim na jej wizualnych walorach. Często nie mają większego wpływu na wytrzymałość desek. Warto zaznaczyć, że niższe klasowo drewno jest tańsze, a wiele wad można zakamuflować, bądź naprawić. Służą do tego między innymi fleki szalunkowe, czy naprawcze krążki szalunkowe.  Takie wykonuje między innymi firma Ad 2000, z miejscowości Hajnówka. Wstawki te mają za zadanie zatuszować wady drewna, takie jak pęknięcia, sęki wypadające, pęcherze żywiczne, uszkodzone krawędzie itp. Wysokiej jakości elementy drewniane doskonale sprawdzają się przy produkcji mebli, a często także przy ich naprawie.