Pies to wierny przyjaciel człowieka, który towarzyszy nam w dobrych i złych chwilach. Jest oddany i na swój psi sposób również troskliwy. Obowiązkiem właściciela jest odwdzięczyć się tym samym, czyli zadbać o bezpieczeństwo i komfort pupila. Tak jak człowiek musi regularnie odwiedzać lekarza, tak psa musimy zabierać do weterynarza. W artykule przybliżamy najważniejsze kwestie związane z pierwszą wizytą w lecznicy dla zwierząt.

Przygotowanie do wizyty u weterynarza

Wizyta w lecznicy dla zwierząt to doświadczenie stresujące zarówno dla psa, jak i właściciela. Większość czworonogów reaguje nerwowo na obce miejsca i zapachy, co często udziela się również nam. Oznacza to, że podczas każdej wizyty może wydarzyć się coś, co wzbudzi u psa lęk. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować towarzyszący konsultacji stres, co podkreślają liczni lekarze weterynarii, wśród nich Joanna Kubus. Oznacza to, że każde odwiedziny w gabinecie weterynaryjnym wymagają odpowiedniego przygotowania, ale szczególnie ważne są te pierwsze. Od tej wizyty w dużym stopniu zależeć będzie stosunek psa do samego weterynarza i zabiegów, jakim może być on poddawany w lecznicy.

Pierwszą istotną kwestią związaną z przygotowaniami do wizyty w klinice weterynaryjnej jest ustalenie dokładnej godziny konsultacji. Oczekiwanie w poczekalni, wśród obcych zwierząt i ludzi będzie dla szczeniaka stresujące, co może skutkować nerwowym zachowaniem podczas samego badania. Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym należy zadbać ponadto o to, aby nasz pupil był wypoczęty i zrelaksowany. Zapytajmy wcześniej weterynarza, czy podczas badania powinien być na czczo – jeśli nie, powinniśmy dobrze nakarmić go przed wyjściem. Dobrym pomysłem jest też zabranie kilku przysmaków dla naszego psa. Będą pomocne przy odwracaniu jego uwagi w stresujących momentach albo też posłużą za nagrodę po udanej wizycie. Uspokoić czworonoga może także ulubiona zabawka czy kocyk.

Przebieg wizyty u weterynarza

Pierwsza wizyta w gabinecie weterynarii obejmuje zazwyczaj ogólną ocenę stanu zdrowia szczeniaka oraz pomiar parametrów jego rozwoju. W drugim tygodniu życia psa powinno zostać rozpoczęte odrobaczanie, czym zazwyczaj zajmuje się hodowca, a kończy w dwunastym tygodniu. Jeśli procesu nie rozpoczęto, zanim psiak trafił pod naszą opiekę, podczas pierwszej wizyty weterynarz zaaplikuje odpowiedni lek i ustali kolejne wizyty. Standardowo lekarz weterynarii oceni kondycję sierści pupila, jego uszu i oczu. Sprawdzenia u szczeniaków wymagają łapki i pazurki, ponieważ ich opuszki na tym etapie narażone są na skaleczenia. Kolejne wizyty kontrolne, jeśli nie pojawi się konieczność leczenia psa, powinny odbywać się przynajmniej raz do roku, zależy to jednak od czynników takich jak rasa oraz dziedziczone choroby. Przy pierwszym spotkaniu z weterynarzem warto również ustalić kalendarz szczepień szczeniaka oraz ochronę przed sezonowymi zagrożeniami takimi jak kleszcze i pchły.