Wypadek komunikacyjny i poniesione w jego trakcie obrażenia ciała niesie za sobą odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeń. Czasem jednak nie zostaje ono przyznane. Jego wysokość lub otrzymanie zależy od pomocy specjalistów, właściwej analizy dokumentów oraz wystosowania odpowiednich roszczeń, pozwalających dopiero na podpisanie ugody. Jak zatem wygląda dochodzenie odszkodowań przez radcę prawnego?

Jakie są rodzaje odszkodowań powypadkowych i kto może je otrzymać?

Osoby starające się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania powinny spełniać określone warunki. Pomoc prawna będzie możliwa szczególnie w przypadku:


  • Zaniżonej rekompensaty lub jej braku,

  • Posiadania dokumentacji: szkody lub wypadku,

  • Zdarzenia, które odbyło się do 20 lat wstecz. 

O rekompensatę może się ubiegać każdy poszkodowany uczestnik ruchu drogowego, pod warunkiem, że nie jest wyłącznym winowajcą wypadku. W zależności od rodzaju zdarzenia wolno się ubiegać o świadczenia. Zadośćuczynienie może występować w postaci odszkodowań powypadkowych i innych m.in. za stratę majątkową, wypadek komunikacyjny lub śmiertelny czy w pracy, jak również szkody na zdrowiu, błędy medyczne czy uszkodzenie mienia. Mogą być przyznawane również za moralne szkody np. ból po stracie bliskiej osoby lub w postaci renty np. przy utracie zdolności do pracy.


Firmy odzyskujące odszkodowania komunikacyjne  


Porady prawne świadczone przed specjalistów oraz podjęte przez nich działania umożliwiają korzystne dochodzenie odszkodowań oraz otrzymanie zadośćuczynień za poniesione szkody komunikacyjne. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń OC, jak i AC. Radcy prawni zajmują się również reprezentacją poszkodowanych w postępowaniu przedsądowym. Występują również w ich imieniu przed sądem i komornikiem. Niektóre kancelarie prawne dodatkowo współpracują z rzeczoznawcami samochodowymi. Umożliwia to ustalenie obszaru dochodzonych praw w postępowaniu przedsądowym.


Na czym polega pomoc prawnicza w uzyskaniu odszkodowania?


Radcy prawni zajmują się skupowaniem odszkodowania komunikacyjnego  i dochodzeniem roszczeń w przypadku ubezpieczeń OC (od sprawcy wypadku) oraz NNW. Ubezpieczenie komunikacyjne OC oznacza odpowiedzialność cywilną właściciela pojazdu za wyrządzone szkody w trakcie jego użytkowania. Wyznacza się je i następnie wypłaca w granicach ustalonej w zawartej umowie kwoty gwarancyjnej, wypłacanej przez kierowcę lub posiadacza pojazdu. W sytuacji szkody na osobie kwota ta wynosi ok. 5.000.000 euro, a w przypadku strat w mieniu ok. 1.000.000 euro. Dotyczy to jednego zdarzenia i nie wpływa na nią liczba poszkodowanych. Natomiast w przypadku ubezpieczenia NNW, osoba ma prawo ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów na leczenie, zadośćuczynienie lub rentę (z tytułu zwiększonych wymogów lub wyrównawczą). Szkody komunikacyjne to także kradzież pojazdu lub jego uszkodzenie. W takiej sytuacji wyznaczony przedstawiciel występuje do ubezpieczyciela w imieniu osoby poszkodowanej o finansową rekompensatę. Na wystąpienie o wyrównanie strat osoba poszkodowana ma 3 lata. Okres ten może się przedłużyć do 20, jeśli sprawca zdarzenia został skazany prawomocnym wyrokiem.

Osoby poszkodowane w wypadku mają prawo do otrzymania zadośćuczynienia zarówno strat psychicznych, jak i fizycznych. Ciężar udowadniania prawa do finansowej rekompensaty można spokojnie przenieść na doradcę prawnego. Radca prawny lub adwokat sprawi, że uzyskasz rekompensatę odpowiadającą poniesionym szkodom.