Jaka karma będzie najlepsza dla psa alergika?

Materiał partnera
2019-09-15

Alergie u psów występują niezależnie od ich wieku i rasy. Ich przyczyną może być nieodpowiednia dieta, pogryzienia przez owady, pasożyty. Alergie najczęściej objawiają się świądem skóry, ale także dolegliwościami przewodu pokarmowego. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do weterynarza, który zaplanuje leczenie pupila. W leczeniu tym bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie, dlatego, jeśli okaże się, ze twój włochaty przyjaciel ma alergię pokarmową, będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalistyczne karmy, które są dostępne w lecznicach dla zwierząt, ale też w sklepach, takich jak Specjalistyczne karmy dla zwierząt AS Hurt-Detal Jan Piekutowski.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla psa alergika?

Przede wszystkim słuchaj weterynarza. On doradzi ci jaki rodzaj karmy dla psa będzie najbardziej odpowiedni. Ważne jest czytanie składu na etykietach, bo nawet najbardziej znane i popularne karmy dla alergików mogą zawierać jeden uczulający element, który sprawi, że objawy alergii nie ustąpią, a mogą się wręcz pogłębić. Kluczowe jest, by stosując karmę dla alergików nie raczyć psa żadnymi smakołykami i dodatkowym pokarmem, gdyż mogą one zawierać szkodliwe dla zwierzaka alergeny.

Karma hipoalergiczna

W związku z tym, że lekarstwa na alergię pokarmową u psów jeszcze nie opracowano, jedynym sposobem na zapobieganie jej jest kontrola tego, co psy jedzą. Zbilansowana dieta zalecona przez lekarza weterynarii będzie kluczem do lepszego samopoczucia zwierzęcia i ustąpienia uciążliwych objawów. Karma hipoalergiczna to nic innego jak karma przeznaczona dla psów z alergią. Posiada jeden rodzaj białka zwierzęcego lub hydrolizowanego. Kupując ją należy dokładnie zapoznać się ze składem i wybrać taki rodzaj, który będzie odpowiedni dla schorzenia twojego pupila.

Karma bezzbożowa

Karmy bezzbożowe cieszą się coraz większą popularnością. Zapewne jest to związane z modą na dietę bezglutenową. Karmy dla psów niskiej jakości zawierają dużą ilość zbóż, które są tyko wypełniaczami i nie są zbyt pożywne. Karmy bezzbożowe zawierają składniki, które dostarczają zwierzęciu mnóstwa minerałów, witamin i składników odżywczych, takich jak białko zwierzęce (min. 40%), tłuszcze (ok. 18%), popiół surowy (ok. 8%), włókna surowe (ok. 5%) oraz mikro i makroelementy i kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6.

Należy pamiętać, że dieta psa nie może składać się wyłącznie z mięsnych posiłków, bo to może obciążyć nerki i wątrobę. Wybierając karmę dobrze jest zainwestować w taką, która w składzie ma ryż lub kukurydzę. Wysokiej jakości karmy, które zawierają ważne dla zdrowia psa składniki przyczyniają się do zdrowego stanu skóry i błyszczącej sierści zwierzaka.

Opracowanie artykułu: