Jaka tkanina najlepiej sprawdzi się w roli tapicerki samochodowej?

Materiał partnera
2019-09-05

Samochód to dla wielu z nas wygoda i niezależność. Pozwala nam w krótkim czasie dotrzeć w wybrane miejsce, bez konieczności oczekiwania na pociąg czy tłoczenia się w autobusie. Jednak jak każda maszyna, samochód ulega regularnej eksploatacji. Musimy dbać nie tylko o jego prawidłowy stan techniczny, ale też wnętrze. Tapicerka samochodowa narażona jest na zniszczenie i zabrudzenie. Ma na to wpływ wiele czynników. Jaki materiał tapicerski jest najlepszy do auta?

Co ma wpływ na żywotność tapicerki?

Tapicerka samochodowa narażona jest na różnego typu zanieczyszczenia. Jeśli nie dbamy o nią w odpowiedni sposób, zużywa się o wiele szybciej. Z czasem wnętrze auta prezentuje się coraz mniej atrakcyjnie, aż w końcu konieczna jest wymiana całej tapicerki, by przywrócić mu schludny wygląd. Obicie foteli traci kolor przez promienie słoneczne oraz intensywne użytkowanie. Wraz z kolejnymi latami, pojawiają się na nim przetarcia i trudne do usunięcia plamy po jedzeniu i piciu. Są one tym bardziej widoczne, jeśli w samochodzie przewozimy małe dzieci lub zwierzęta. Latem w materiałową tapicerkę samochodową wsiąka pot, a zagłówki brudzą się od włosów. Wszystko to wiąże się z obecnością bakterii, przez które materiał zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. O ile mamy problem z systematycznym, profesjonalnym czyszczeniem tapicerki samochodowej, warto chronić ją w inny sposób. Jak zapewnia specjalista z firmy Jakbet, która zajmuje się produkcją wysokiej jakości pokrowców samochodowych do niemal każdego modelu auta- zakup ochraniaczy na fotele znacznie ułatwia dbanie o czystość pojazdu. Ponadto występują one w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można zaaranżować wnętrze samochodu według własnego gustu. Takie pokrowce sprawdzą się też w przypadku autobusów, samochodów dostawczych czy ciężarowych, gdzie oryginalna tapicerka szybciej narażona jest na zabrudzenie i zniszczenie.

Jakie tkaniny sprawdzą się w roli tapicerki samochodowej?

Do obicia foteli samochodowych używa się zarówno tańszych, jak i droższych materiałów. Wszystko to zależy od klasy auta oraz upodobań kierowcy. Do klasycznych tkanin tapicerskich można zaliczyć welur i dekoracyjny żakard. Są to materiały wytrzymałe i przyjemne w dotyku, jednak nie wykazują dużej odporności na zaplamienie. Jedną z coraz chętniej używanych do obicia foteli samochodowych tkaniną jest alacantra. Wyróżnia się ona dużą trwałością, miękkością i łatwością czyszczenia. Swoim wyglądem przypomina zaś zamsz. Najdroższym materiałem obiciowym jest z kolei eko skóra i skóra naturalna. Obie tkaniny cechują się ogromną wytrzymałością, nie są też podatne na zabrudzenia. Stosunkowo łatwo się je konserwuje, co dla wielu kierowców jest sporą zaletą. Z wyżej wymienionych materiałów, szyje się także pokrowce, dzięki temu idealnie wkomponowują się w wykończenie każdego pojazdu.

Opracowanie artykułu:

Prywatne PPH "JAKBET" Edyta Matuszewska

Wileńska 1, 59-220 Legnica dolnośląskie
e-mail
www