Polskie sądy prowadzą coraz więcej spraw rozwodowych. Obecne tempo życia i łatwość w nawiązywaniu nowych relacji sprawiają, że nie wszystkie małżeństwa wytrzymują próbę czasu. W niektórych sytuacjach, łatwiej jest rozstać się z dotychczasowym partnerem i rozpocząć życie na nowo. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z prawnych skutków rozwodu, które mają przecież wpływ na decyzje, które podejmowane będą przez nas w przyszłości. O czym należy wiedzieć decydując się na definitywne rozstanie z małżonkiem?

Rozwód – nowy początek

Statystyki wskazują, że co drugie polskie małżeństwo rozpada się. Z roku na rok zawieranych jest również coraz mniej związków formalnych. Informacje te dają sporo do myślenia, także jeżeli chodzi o znaczenie małżeńskiej przysięgi. Choć – w większości przypadków- małżonkowie rozstają się w zgodzie powołując się na niezgodność charakterów, rozwody mogą być też naznaczone cierpieniem jednej ze stron lub nawet całej rodziny. Jak wylicza mecenas Paulina Kłosowicz- Madalińska, właścicielka Kancelarii Adwokackiej w Łodzi – wśród najczęstszych przyczyn rozwodu można wymienić:

  • zdradę małżeńską,
  • stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej i finansowej,
  • nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych,
  • bezzasadne opuszczenie małżonka/rodziny,
  • brak pomocy w wychowywaniu potomstwa.

Sąd może zdecydować o rozwodzie nie doszukując się winy u żadnego z małżonków. Winą za rozpad związku może też obarczyć jednego z nich lub obie strony. Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie mogą ciągnąć się całymi latami. Dobrze więc skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował nasz interes przed sądem.

Prawne skutki rozwodu

Najważniejszym skutkiem rozwodu jest fakt, że byli małżonkowie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński. Kobieta może powrócić do swojego nazwiska panieńskiego, jeśli taka jest jej wola. Jeżeli jedna ze stron została uznana za winną rozpadowi małżeństwa, niewinny małżonek może domagać się alimentów na siebie. W przypadku małżeństw, które posiadają małoletnie dziećmi, sąd musi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej i orzec wysokość alimentów. Zobowiązany jest je płacić rodzic, u którego dzieci nie będą mieszkać na co dzień. Na wniosek obojga lub jednego z małżonków, sąd zajmie się również podziałem majątku wspólnego. W momencie rozwodu między byłym mężem i żoną powstaje rozdzielność majątkowa. Małżonkowie nie będą też po sobie dziedziczyć w przypadku śmierci jednego z nich. Ostatnim skutkiem prawnym rozwodu jest brak domniemania, że dziecko pochodzi z małżeństwa, jeśli urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia sądu.