Jakie metale zaliczamy do metali nieżelaznych?

Materiał partnera
2019-12-17

Żelazo jest jednym z tych metali, które są najpowszechniej wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych. Stosuje się je do produkcji stali, która z kolei używana jest do budowy różnego typu konstrukcji i maszyn. Ogromna popularność żelaza sprawia, że wszystkie inne metale nazywane są zbiorczo metalami nieżelaznymi. Które z nich zaliczają się do tej grupy?

Aluminium

Aluminium, czyli glin jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Metal ten ma srebrzystobiały kolor, średnią gęstość i wyróżnia się bardzo dużą plastycznością. Aluminium cechuje się także dobrą kowalnością , dzięki czemu zalicza się do surowców, które są proste w obróbce. Glin wykazuje też bardzo dobre przewodnictwo elektryczne, nie ulega korozji i odznacza się brakiem magnetyzmu. Wykorzystywany jest głównie do produkcji puszek do napojów. Skupy złomy bardzo chętnie przyjmują aluminium w różnej postaci. Najczęściej są to właśnie puszki- które po ponownym przetworzeniu- mogą z powrotem wrócić na rynek.

Ołów

Ołów jest miękkim metalem, który także powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle. Służy on między innymi do produkcji akumulatorów, baterii, kabli oraz amunicji. Jak informuje specjalista ze Skupu Surowców Wtórnych w Świętochłowicach – jeszcze do niedawna ołów służył także do produkcji rur, jednak zaprzestano takich praktyk, kiedy okazało się, że ma to negatywny wpływ na ludzki organizm.

Miedź

Miedź jest metalem kolorowym, który cieszy się dużą popularnością na rynku surowców wtórnych. Jest ona bardzo miękkim i plastycznym metalem, który wyróżnia się doskonałym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Dziś miedź stosowana jest do produkcji kabli elektrycznych, instalacji wodociągowych, części maszyn przemysłowych i pokryć dachowych.

Wolfram

Wolfram jest metalem o ciemnoszarej barwie i wyróżnia się on dużą plastycznością i ciągliwością. Jest to metal wykazujący dużą odporność na działanie popularnych kwasów i innych substancji. Obecnie używa się go do produkcji włókien żarowych w żarówkach.

Jakie przedmioty można oddawać do skupu złomu?

Oprócz – wspomnianych już- puszek po napojach w skupach złomu możemy spieniężyć stare akumulatory, mosiądzowe ozdoby do domu, żeliwne wanny, uszkodzone artykuły metalowe, przewody, kable czy nawet makulaturę. Jeżeli nie dysponujemy własnym transportem, a mamy do przekazania znaczną ilość surowców wtórnych, o ich przewóz możemy poprosić pracowników wybranego złomowiska. Oddawanie surowców do skupu to ogromna korzyść dla środowiska- ilość odpadów na śmietniskach nie ulega zwiększeniu, a dzięki recyklingowi, możemy wielu przedmiotom dać drugie życie.

Opracowanie artykułu:

Marek Salbert Skup surowców wtórnych

Gliwicka 112, 40-857 Katowice śląskie
e-mail
www