Polskie prawo obfituje w skomplikowane przepisy i procedury, które bywają trudne do zrozumienia dla przeciętnego obywatela. Niestety życie stawia nas w rożnych sytuacjach i zdarza się, że na pewnym jego etapie potrzebować będziemy profesjonalnej pomocy prawnej. W jakich sytuacjach warto udać się do kancelarii radcy prawnego, a kiedy trzeba odwiedzić adwokata?

Różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem

W pierwszej chwili może wydawać się nam, że praca adwokata i radcy prawnego niczym się nie różni. Są to jednak dwa odrębne zawody, które wykonują nieco inny zakres obowiązków. Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Może on reprezentować strony przed sądami i urzędami w wybranych sprawach, sporządzać opinie prawne oraz wzory różnych dokumentów. Radca prawny nie może być jednak obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. W tym specjalizują się właśnie adwokaci. Ponadto radca prawny może prowadzić własną działalność gospodarczą lub być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wybranej kancelarii. Tymczasem adwokat- by mógł wykonywać swoją pracę- musi założyć własną kancelarię adwokacką lub zostać współwłaścicielem już istniejącej. Warto podkreślić, że adwokat także udzieli nam potrzebnej pomocy prawnej i sporządzi dla nas akta, dlatego też z punktu widzenia klienta, nie ma wyraźnych granic między jednym a drugim zawodem.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Znane powiedzenie mówi, że nieznajomość prawa szkodzi. Wiele w tym prawdy, dlatego też w sytuacjach, które wymagają konsultacji z prawnikiem, nie warto działać na własną rękę. Jak informuje pan Wojciech Chojnowski - właściciel Kancelarii Radcy Prawnego w Bydgoszczy- w wielu przypadkach pomoc doświadczonego radcy prawnego może okazać się nieoceniona. Specjalista doradzi nam w przypadku rozwodu, separacji czy spraw związanych z ustaleniem alimentów na małoletnie dzieci. Pomoże w walce o spadek, rozstrzygnie spór o nieruchomość i wyjaśni znaczenie niezrozumiałych dla klienta pism urzędowych. Z usług radcy prawnego mogą korzystać także przedsiębiorstwa i organy państwowe. W naszym kraju panuje przekonanie, że pomoc prawnika jest droga. Tymczasem nie do końca można się z tym zgodzić. Często to właśnie brak profesjonalnej pomocy prawnej pociąga za sobą spore koszty. Zazwyczaj też nie zdajemy sobie sprawy z przysługujących nam praw i godzimy się z daną sytuacją bez walki o swój interes. A tak naprawdę od pomyślnego zakończenia sprawy dzieli nas jedynie wizyta w sprawdzonej kancelarii radcy prawnego.