Od kilku już lat leasing zyskuje coraz większe znaczenie w sferze gospodarki. Zleasingować można wszystko, co ma zastosowanie w biznesie lub mówiąc szerzej – w działalności gospodarczej w ogóle. Najczęściej spotykamy się z leasingiem samochodów, jednak w ramach tych usług dostępny jest też specjalistyczny sprzęt medyczny czy właśnie maszyny rolnicze.

Na czym polega leasing?

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest leasing. Z tą coraz popularniejszą formą nabywania produktów mamy do czynienia na każdym niemal kroku – szczególnie w sferze zawodowej. Leasing to połączenie kredytu i dzierżawy w jednym w formie umowy cywilnoprawnej zawieranej na określony czas. Polega on na wypożyczeniu określonego pojazdu czy urządzenia w zamian za opłatę uiszczana przez leasingobiorcę co miesiąc. Tym samym podobny jest do długoterminowego wynajmu lub zakupu na raty. Pamiętajmy jednak, że w czasie trwania leasingu przedmiot umowy nie jest naszą własnością – po jej zakończeniu mamy zazwyczaj możliwość wykupienia go już za wartość niższą niż rynkowa, ale do tego momentu sprzęt lub pojazd są nam jedynie niejako wypożyczone.

Najczęściej spotykaną formą jest leasing pojazdów, maszyn budowlanych oraz rolniczych, ale usługi te mogą obejmować inne urządzenia, na które istnieje zapotrzebowanie w sferze profesjonalnej działalności. W grupie leasingobiorców znaleźć mogą się gabinety lekarskie i stomatologiczne, ale też firmy z każdej branży. Te ostatnie w ten sposób nabywają często sprzęt komputerowy. Leasingu udzielić nam może sam producent lub też firma zajmująca się takimi usługami jak BT Expert.

Leasing to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń – umożliwia on regularną wymianę urządzeń i pojazdów na nowsze modele. A to ma duże znaczenie w przemyśle oraz biznesie.

Leasing maszyn rolniczych

Największą zaletą leasingu jest dostęp do nowoczesnych rozwiązań, z których możemy korzystać przy mniejszych wydatkach niż w przypadku tradycyjnego zakupu. Płyną też z niego korzyści podatkowe – w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie ratę leasingową można uznać za koszt uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawę opodatkowania. W przypadku leasingu finansowego natomiast możemy odpisać tylko część odsetkową raty oraz koszty amortyzacji.

Kiedy jednak warto zdecydować się na leasing maszyn rolniczych? Przede wszystkim wtedy, gdy gospodarstwo stanowi główne źródło dochodów i jest prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Konieczne jest wtedy korzystanie z nowoczesnych urządzeń. Po rozwiązanie to warto sięgnąć również wtedy, gdy planujemy poszerzenie produkcji rolnej. Leasing naraża nas na mniejsze koszty, a po zakończeniu umowy leasingowej nie mamy obowiązku wykupywać urządzeń, jeśli inwestycja okazała się nieudana.