Zwierzęta bardzo często nie wysyłają wyraźnych sygnałów, że coś może im dolegać. Jednymi z najczęściej spotykanych schorzeń są dolegliwości ortopedyczne oraz dermatologiczne – to właśnie je dosyć szybko dostrzegają właściciele. Zwykle są one związane z problemami z poruszeniem oraz widocznymi zmianami skórnymi. Na co należy zwracać szczególną uwagę i kiedy zabrać swojego pupila do weterynarza

Nie zwlekaj z wizytą!

Na samym wstępnie warto zaznaczyć, że wizyty u specjalisty nigdy nie powinno się odwlekać. Niestety, wielu właścicieli zwierząt to robi. W szczególności królików, świnek morskich, szczurów i innych niewielkich gatunków, które bardzo rzadko odwiedzają kliniki weterynaryjne. Należy pamiętać, że każde zwierzę powinno być regularnie badane przez lekarza weterynarii, a szczególnie wtedy, kiedy właściciel dostrzega jakiekolwiek nieprawidłowości.

 

Weterynarza zajmującego się psami i kotami można bardzo łatwo znaleźć. W przypadku mniejszych zwierząt wygląda to już nieco trudniej. Przykładowym miejscem może być Radomskie Centrum Małych Zwierząt, które jak sama nazwa wskazuje – znajduje się w Radomiu przy ulicy Bolesława Chrobrego. W klinice można znaleźć specjalistów z dziedziny dermatologii i ortopedii, a także innych chorób.

Objawy problemów dermatologicznych

Choroby skóry występują bardzo często. Mogą być wywołane zwykła alergia, ale też niebezpiecznymi drobnoustrojami, bytującymi w sierści. Żeby mieć je pod kontrolą, warto każdego dnia dokładnie przeglądać skórę zwierzęcia pod kątem pasożytów i niepokojących zmian. Najbardziej charakterystyczne są wszelkiego rodzaju wypryski, plamy oraz łuszczące się ogniska. Choroby o podłożu dermatologicznym w większości przypadków są zakaźne i bardzo łatwo przenoszą się w stadzie. Niektóre mikroorganizmy, np. Microsporum canis mogą zarażać również inne gatunki, nawet człowieka. Jeżeli na skórze zwierzęcia pojawiły się jakiekolwiek zmiany lub intensywnie się drapie – należy niezwłocznie odizolować je od innych pupili i zabrać do weterynarza.

Schorzenia układu ruchu

Choroby ortopedyczne są już nieco bardziej widoczne, gdyż zwykle objawiają się nie tylko dyskomfortem, ale także silnym bólem. Zwierzęta mają problem z  poruszaniem się, nieprawidłowo stawiają kończyny lub unikają obciążania jednej z nich. Może to wynikać z wady wrodzonej (widoczne już u młodych osobników) lub urazu mechanicznego. Nieleczenie urazów kości i stawów może prowadzić do nieodwracalnych zmian, dlatego jak najszybciej powinny zostać podane leki przeciwzapalne i wdrożone odpowiednie leczenie, często opierające się na rehabilitacji.