Woda, z której korzystamy w domu może pochodzić z wodociągów bądź własnego ujęcia. Coraz więcej osób decyduje się na budowę własnej studni, by choć trochę uniezależnić się od dostawcy wody i obniżyć tym samym rachunki. Jednak problemy z jakością wody mogą pojawić się zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Coraz powszechniejszą praktyką w polskich domach jest montaż stacji uzdatniania wody. Dlaczego warto się na to zdecydować?

Uzdatnianie wody w domu

Uzdatnianie wody wodociągowej, wiąże się z jej doczyszczaniem. Pracownicy wodociągów zobowiązani są do ciągłej kontroli jakości i dostarczaniu mieszkańcom wody czystej i zdatnej do picia. Wielu użytkowników decyduje się jednak na instalację stacji uzdatniania wody, która umożliwia piecie jej prosto z kranu. Proces uzdatniania jest istotny także wtedy, gdy korzystamy z wody ze studni. Konieczne wówczas jest przeprowadzenie badania składu wody, które można wykonać w sanepidzie. Niezbędne jest także nawiązanie współpracy z firmą, która zajmie się instalacją urządzeń uzdatniających. Jak informuje specjalista z firmy Waterproof Technologie Uzdatniania Wody- doświadczony fachowiec dobierze ilość i wydajność urządzeń do liczby mieszkańców i dziennego zużycia wody. Pod uwagę trzeba wziąć także rodzaj instalacji wodnej, kanalizacji, dostęp do energii elektrycznej oraz ilość miejsca, potrzebnego na montaż stacji uzdatniania wody. Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany sprzęt, musi mieć dobrą wentylację i minimalne wymiary 150x200cm oraz 230cm wysokości.

 Montaż i serwis  filtrów

Elementarnym procesem, wykorzystywanym w celu uzdatniania wody, jest filtracja. Polega ona na oddzielaniu cząsteczek zawieszonych w wodzie , podczas jej przepływu przez filtry. W tym samym czasie następuje także wymiana jonowa, w trakcie której zatrzymywane są niektóre substancje rozpuszczone w wodzie. Do wypełnienia filtrów wykorzystuje się różnorodne materiały, które – po zużyciu- należy wymienić na nowe. Zajmują się tym firmy, które trudnią się montażem i serwisem stacji uzdatniania wody. Trzeba pamiętać, że cała instalacja musi być podłączona do kanalizacji oraz prądu. Wyjątkiem są filtry siatkowe, które czyści się manualnie. Praca filtrów, ich płukanie i regeneracja, kontrolowana jest przez elektroniczne głowice.

Ile kosztuje domowa stacja uzdatniania wody?

Koszt montażu stacji uzdatniania wody zależy przede wszystkim od rodzaju wybranych filtrów i zastosowanego sposobu poprawiania jakości wody. Im gorszy skład ma woda, z której korzystamy na co dzień, tym droższy będzie montaż całej instalacji. Koszty zlecenia ustalane są zazwyczaj indywidualnie z każdym klientem.