Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do spełnienia marzeń o własnym domu. Właściwe miejsce do jego budowy to gwarancja spokojnego i komfortowego życia. Wybór działki nie może być pochopny ani podjęty bez większego zainteresowania tematem. Malowniczy widok z okien nie będzie nas cieszył, gdy woda cyklicznie będzie zalewała nam piwnicę. Na co koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?

Najważniejsza jest lokalizacja

Lokalizacja determinuje zazwyczaj wartość nieruchomości, ale też ma duży wpływ na komfort życia mieszkańców. Wybierając działkę budowlaną, należy sprawdzić czy będzie ona dobrze skomunikowana z drogą publiczną i najbliższym miastem. Trzeba mieć na uwadze fakt, że mieszkając w domu położonym w zacisznej okolicy, będziemy musieli więcej czasu poświęcić na dojazdy do pracy. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo, szczególnie jeśli stanowią je magazyny, zakłady przemysłowe czy duże gospodarstwo rolne. Często wiąże się to z większym hałasem, zadymieniem czy nieprzyjemnym zapachem. Warto zapoznać się także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to nam rozeznać się, jakie plany inwestycyjne będą realizowane w pobliżu, jeśli zdecydujemy się na zakup działki w danej okolicy.

Stan prawny, który nie budzi wątpliwości

Zanim wybierzemy konkretną działkę budowlaną i ostatecznie sfinalizujemy transakcję, konieczne jest rozwianie wszelkich wątpliwości na temat jej stanu prawnego. W tym celu należy zapoznać się ze stosownymi zapisami, które umieszczone są księgach wieczystych gruntu. Bardzo niska cena działki budowlanej może sugerować, że jest ona obciążona hipotecznie. Ustanowiona służebność drogowa także jest często ukrywanym faktem.

Kształt działki i ukształtowanie terenu

Kształt działki jest ważniejszy od jej całkowitej powierzchni. Kwadratową parcelę znacznie łatwiej jest zagospodarować, z kolei prostokątna może być pod tym względem problematyczna. Działki o nietypowych kształtach często oznaczają kłopoty z budową, nawet jeśli są duże. Ważnym aspektem jest także ukształtowanie terenu. Najkorzystniejszy dla inwestora jest zakup działki płaskiej lub o stoku nachylonym od strony południowej.

Warunki gruntowo-wodne

Zanim na działce postawimy dom, potrzebujemy najpierw zdobyć informacje o rodzaju gruntu, jego nośności i poziomie wód gruntowych. Wykonanie badań geologicznych przez specjalistę, może uchronić nas przez nieudaną inwestycją. Jak tłumaczy ekspert z firmy Geosim- kupno działki, na której dominują grunty organiczne, słabonośne lub wysadzinowe spowoduje kolejne nakłady finansowe, które trzeba będzie przeznaczyć na wzmocnienie podłoża lub jego wymianę. Bez tego budowa domu nie będzie w ogóle możliwa. Kolejnym problemem mogą być zalegające zwierciadła wód podziemnych. Ich obecność często wymusza zmiany w projekcie inwestycji a także wzmocnienie fundamentów budynku, co również generuje dodatkowe koszty. Decydując się na pomoc doświadczonego geologa ograniczamy ryzyko do minimum.