Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie bardzo trudne i emocjonalne. Często trudno jest się wtedy skupić na codziennych czynnościach, a to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za dopełnienie wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują swoją pomoc, doradztwo oraz wsparcie we wszystkich etapach organizacji ceremonii. Zobacz, jakie kroki należy wykonać przed uroczystością.

Niezbędne dokumenty

Aby przystąpić do organizacji ceremonii pogrzebowej, konieczne będzie dostarczenie do zakładu pogrzebowego dokumentów, takich jak karta zgonu, legitymacja ubezpieczeniowa zmarłej osoby oraz własny dokument tożsamości. Wychodząc naprzeciw rodzinom osób zmarłych niektóre zakłady pogrzebowe, takie jak Uniwersal Zakład Usług Pogrzebowych w Bydgoszczy oferują pomoc w załatwieniu takich formalności – na zlecenie klienta to pracownicy zakładu mogą uzyskać odpis aktu zgonu.

Transport zmarłego karawanem

Jeśli ciało osoby zmarłej znajduje się w miejscu innym niż to, w którym planowana jest ceremonia pogrzebowa, konieczny będzie transport zwłok. Większość firm świadczących usługi pogrzebowe zajmuje się transportem ciała zmarłego na terenie całej Polski, jak i poza granicami kraju. W tym celu korzysta się ze specjalistycznej floty autokarawanów, przystosowanych do przewożenia zmarłych.

Usługę transportu zwłok możesz wykorzystać także, chcąc przetransportować zmarłego z mieszkania, szpitala, placówki medycznej lub domu seniora do zakładu pogrzebowego, gdzie zostanie odpowiednio przygotowany do uroczystości pogrzebowej.

Pochówek tradycyjny czy kremacja

Ważną decyzja, którą podjąć musi rodzina zmarłego podczas ustalania szczegółów pogrzebu, jest rodzaj uroczystości. W zależności od tego, czy wolą zmarłego oraz jego rodziny jest pochówek tradycyjny czy kremacja, należy wybrać urnę lub trumnę, w której spocznie ciało. Nie jest to prosta decyzja, gdyż do wyboru mamy trumny wykonane z wielu różnych gatunków drewna oraz urny z materiałów takich jak:

  • drewno,
  • metal,
  • mosiądz,
  • miedź,
  • brąz,
  • szkło,
  • ceramika.

W doborze odpowiedniego materiału doradzić mogą doświadczeni pracownicy zakładu usług pogrzebowych, z których pomocy korzystasz przy organizacji uroczystości.

Ponadto istotne jest także czy uroczystość ma być świecka, czy wyznaniowa, gdyż w tej drugiej sytuacji czekają nas jeszcze formalności kościelne.

Oprawa uroczystości

Aby ostatnia droga zmarłego była wzniosła i wzruszająca, ważna jest odpowiednia oprawa ceremonii. Zakłady pogrzebowe oferują pomoc w oprawie zarówno dekoracyjnej: doborze kwiatów, wstęg, wieńców, jak i muzycznej, która ma ogromne znaczenie dla uczestników uroczystości.  Warto zaufać w tych sprawach specjalistom, którzy posiadają duże doświadczenie i profesjonalnie doradzą nam sprawdzone rozwiązania.