Zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego. Każdy kto zgłasza się do gabinetu lekarskiego chciałby uzyskać fachową poradę albo pomoc medyczną. Decydując się na wizytę u lekarza człowiek powierza temu specjaliście zdrowie i życie swoje lub swoich bliskich. Ufa, że posiada on aktualną wiedzę medyczną i zgodnie z nią oraz z zasadami etyki lekarskiej wykonuje swój zawód. Obowiązkiem lekarza jest ciągłe kształcenie się, podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie swoich horyzontów dotyczących zdrowia, jak też chorób związanych z jego specjalizacją. Jeśli się nie zastosuje do tych wymagań, wówczas jego zachowanie jest bezprawne i w związku z tym może dojść do wystąpienia błędu w sztuce lekarskiej.

Jeżeli dojdzie do popełnienia przez lekarza błędu w sztuce, warto swoich praw dochodzić na drodze sądowej. Dobrze jest zgłosić się do sprawdzonego adwokata, jak mecenas Juliusz Duda z Kielc, mającego doświadczenie i wiedzę w zakresie prawa medycznego.

Czym jest błąd w sztuce lekarskiej?

Błędem w sztuce lekarskiej jest nieumyślne działanie, zaniedbanie lub zaniechanie ze strony lekarza skutkujące uszkodzeniem ciała albo pozbawieniem życia chorego. Błąd uważany za karygodny, wówczas gdy był widoczny i można było go uniknąć poprzez wykorzystanie podstawowych/zwykłych wiadomości i umiejętności. Wyróżnić można następujące błędy w sztuce lekarskiej: błąd diagnostyczny (błędna diagnoza spowodowana niedokładnym wywiadem lekarskim z pacjentem albo złym odczytem wyników badań), błąd terapeutyczny (zastosowanie w terapii niewłaściwych metod leczenia bądź niezgodnych z obowiązującą wiedzą i praktyką medyczną), błąd techniczny (np. pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym, pomylenie tożsamości pacjenta czy pomylenie kończyny zakwalifikowanej do zabiegu) i błąd organizacyjny (zaniedbanie dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej, brak dostępu do specjalistycznego sprzętu, zaniedbania logistyczne).

Odpowiedzialność karna za popełniony błąd lekarski

Należy zaznaczyć, iż odpowiedzialność lekarza za popełniony błąd w sztuce jest nie tylko obwarowana przepisami prawa karnego, ale również wieloma ustawami nawiązującymi do zawodu lekarza. W samym Kodeksie Karnym nie występuje pojęcie błędu lekarskiego. Jest tu mowa o czynnościach, które wskazują na zaniedbanie bądź zaniechanie obowiązków lekarza. O samym błędzie lekarskim mowa jest w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Pacjent ma prawo do zakwestionowania diagnozy, sposobu leczenia, czy podania określonego leku bądź innego preparatu medycznego, na skutek którego mogło dojść rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała albo śmierci pacjenta. W postępowaniu karnym, które jest prowadzone przeciwko lekarzowi stosuje się obszerny katalog dowodowy, który zawiera dokumentację medyczną opisującą przypadek pacjenta, którego dotyczy błąd lekarski, zeznania świadków, oględziny oraz opinie biegłych. Te są niezwykle istotne, a wręcz kluczowe dla sprawy, bo to właśnie biegli ustalają, czy lekarz, przeciwko któremu zostało złożone zawiadomienie przestępstwie, popełnił błąd lekarski.

Według kodeksu karnego, nieumyślne spowodowanie śmierci to kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ciężki uszczerbek na zdrowiu (utrata wzroku, słuchu czy mowy, doprowadzenie do ciężkiego kalectwa) wiąże się z karą pozbawienia wolności do lat 10, a w przypadku nieumyślnego działania- do 3 lat. Z kolei narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu oraz zaniechanie działania, czyli nie udzielenie pomocy narażonej na utratę zdrowia lub życia, to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Za nielegalne dokonanie aborcji czy eutanazji, lekarzowi grozi 8 lat więzienia.

Warte zapamiętania jest również to, iż z tytułu jednego zdarzenia medycznego można uzyskać 100 000 zł świadczenia w przypadku szkodzenia ciała, a z tytułu śmierci pacjenta 300 000 zł.