Kiedy myślimy o spadku, najczęściej wyobrażamy sobie korzyść majątkową, jaką możemy uzyskać. Niestety w wielu przypadkach zamiast korzyści czeka na nas problem – spadek z długiem i innymi obciążeniami m.in. windykacyjnymi. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek go przyjąć? Jakie są drogi jego odrzucenia? Przeczytaj i dowiedz się kilku ważnych rzeczy na temat zrzekania się prawa do dziedziczenia.

Czym jest zdolność do odrzucenia spadku?

Przy sprawach związanych z odrzuceniem spadków należy w dużej mierze skupić się na zagadnieniu zdolności do przyjęcia lub odrzucenia spadku. Zdolność ta ma inną moc prawną, niż sama zdolność do dziedziczenia, którą objęte są wszystkie osoby powołane w testamencie lub te, które mają prawo do spadku w ramach mocy ustawy – mowa o spadkobiercach ustawowych. Na czym polega zatem ta różnica? Przy zdolności do przyjęcia lub odrzucenia spadku weryfikuje się, czy dana osoba posiada pełną zdolność do czynności prawnych. W przypadku jej braku – przykładem są osoby niepełnoletnie – stosowne oświadczenie woli składa przedstawiciel ustawowy – rodzic/opiekun prawny.

Najważniejsza zasad dotycząca odrzucenia spadku mówi zaś o tym, że stosowne oświadczenie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku w przypadku spadkobierców ustawowych oraz od dnia ogłoszenia testamentu w przypadku spadkobierców testamentowych. Czas ten jest zatem liczony dopiero od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy lub od dnia ogłoszeniu testamentu.

Procedury odrzucania spadku

Odrzucanie spadku jest wielokrotnie bardziej skomplikowane od jego przyjęcia. Osoba powołana do spadku z mocy ustawy, a która go odrzuciła, traktowana jest na takich samych zasadach, jakby spadek przyjęła a następnie zmarła. Niestety odrzucając spadek z długiem, problem przechodzi w pierwszej kolejności na potomków, czyli zstępnych. Może on również przypaść pozostałym spadkobiercom ustawowym. Każdemu z osobna pomoże w takiej sprawie między innymi Kancelaria Adwokacka Grzegorza Kiryczuka, która ma doświadczenie w zawiłych sprawach spadkowych, pomagając także spadkobiercom testamentowym.

Jeśli chodzi właśnie o spadkobierców testamentowych, również i oni mogą złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Warto przy tym wiedzieć, że nie jest istotne to, jaki jest powód odmowy przyjęcia spadku. Ciekawą sytuacją są  przy tym możliwości działania dla spadkobiercy powołanego do spadku jednocześnie z mocy testamentu i z mocy ustawy. W takiej sytuacji może on spadek testamentowy odrzucić, a przyjąć go jako spadkobierca ustawowy. Często pozwala to na uzyskanie korzyści materialnej pozbawionej długu.