Pogrzeb to trudna chwila dla tych, co pozostali na tym świecie. Żegnamy z żalem kogoś bliskiego i drogiego naszemu sercu. I choć pozostanie w naszej pamięci na zawsze,  to ten moment jest najtrudniejszy. Płacz i rozpacz nie pozwala niekiedy pozbierać myśli i zorganizować pogrzebu. To trudna chwila dla każdego, a szczególnie dla rodziców żegnających swoje dziecko. Przeważnie pogrzeb jest wyznaniowy,  ale jeśli zmarły miał inne życzenie, pochówek może mieć charakter świecki. Warto pomóc osobie, która jest w rozpaczy,  w dopełnieniu formalności w urzędach oraz w organizacji pogrzebu.

Karta zgonu

Jeśli zgon miał miejsce w nocy w domu lub w miejscu publicznym,  trzeba zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Jeżeli zgon był w domu w ciągu dnia,  karta zgonu jest wystawiana przez lekarza pierwszego kontaktu (osoby zmarłej). Kartę zgonu wystawia też szpital,  jeśli zmarły przebywał na oddziale. Po wystawieniu karty zgonu należy zadzwonić do zakładu pogrzebowego. W domu pogrzebowym ustala się datę i szczegóły pogrzebu. Należy przyjść z kartą zgonu, swoim dowodem osobistym oraz dokumentem poświadczającym ubezpieczenie zmarłego w ZUS lub KRUS. Pracownik zakładu ustala datę i miejsce,  oprawę uroczystości i organizację stypy.

Formalności urzędowe,  ceremonia w kościele

Zakład pogrzebowy załatwia wszystkie formalności urzędowe w imieniu klienta. W ramach świadczenia usług pogrzebowych zakład pogrzebowy „Charon” w Elblągu, zajmuje się m. in. uzyskaniem aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,  zapewnieniem miejsca na cmentarzu komunalnym i dopełnieniem wszystkich kwestii w zakładzie ubezpieczeń (ZUS lub KRUS). Rodzinie zmarłego przysługuje zasiłek pogrzebowy wysokości 4 tys. zł. ,  który jest przelewany na konto zakładu pogrzebowego. Jeśli koszty pogrzebu przekroczą ww kwotę,  różnicę należy dopłacić z własnych pieniędzy. Z zasiłku pogrzebowego finansuje się zakup miejsca na cmentarzu,  trumny/urny,  oprawy uroczystości, przewóz trumny/urny na miejsce pochówku i stypę. Jeśli osoba zmarła życzyła sobie katolickiego pogrzebu,  należy udać się do kościoła i ustalić datę i godzinę ceremonii.

Ubiór,  pogrzeb

Zakład pogrzebowy ubiera ciało zmarłego w przekazaną przez rodzinę garderobę. Można też zakupić w zakładzie odzież i buty. Przed ubraniem pracownicy wykonują profesjonalną toaletę i przygotowują ciało do złożenia w trumnie. Podczas pogrzebu dbają, żeby uroczystość odbyła się zgodnie z ustaleniami. Jeśli pogrzeb jest katolicki,  najpierw jest msza św., a po niej trumna/urna zostaje przewieziona na miejsce pochówku. Po modlitwie i pożegnaniu się z osobą zmarłą grabarze umieszczają trumnę/urnę w miejscu spoczynku. W razie potrzeby pracownicy służą wsparciem i rozwiązują ewentualne problemy.