Pogrzeb dziecka nienarodzonego – w jaki sposób go zorganizować?

Materiał partnera
2020-01-30

Strata dziecka na każdym etapie ciąży to ogromna tragedia, zwłaszcza wtedy, kiedy maluszek był długo wyczekiwany. Choć tylko czas może ukoić ból rodziny, pewną ulgę przynosi możliwość pożegnania się z dzieckiem i wyprawienia mu tradycyjnego pogrzebu. Pochówek dziecka nienarodzonego może odbyć się w obrządku świeckim lub religijnym. Jego organizacją zajmują się jednak tylko nieliczne zakłady pogrzebowe. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem takiej decyzji?

Pochówek niezależnie od wieku ciąży

Wszyscy rodzice mają prawo do pochowania swojego dziecka niezależnie od tego, jak długo trwała ciąża. Obecnie na każdym cmentarzu możemy spotkać groby dzieci nienarodzonych. Rodzice mogą zdecydować się na pochówek dziecka w mogile zbiorowej lub grobie rodzinnym. Większość par postanawia jednak o pogrzebaniu dziecka w grobie stworzonym specjalnie dla niego, zawłaszcza jeżeli maluszek zmarł na krótko przed planowanym terminem porodu. Jak podkreśla przedstawiciel z zakładu pogrzebowego Ares, który zajmuje się organizacją pogrzebów dla nienarodzonych dzieci – brak chrztu maluszka nie jest żadnym przeciwwskazaniem do pochówku w obrządku religijnym. Księża chętnie odprawiają krótkie nabożeństwa nad grobem maluszków i okazują należne wsparcie pogrążonej w żałobie rodzinie.

Jak wygląda procedura pochówku dziecka nienarodzonego?

Dziecku, które zmarło w łonie matki można nadać imię. Jeżeli do poronienia doszło, kiedy lekarz nie zdążył określić jeszcze płci maluszka, można zdecydować się na przeprowadzenie testów DNA, które pomogą ją ustalić. Dla wielu rodziców jest to ważna informacja, która pozwala na stworzenie swojego rodzaju wyobrażenia na temat dziecka. Ciało maluszka należy odebrać ze szpitala wraz z kartą martwego urodzenia, którą dostarczyć trzeba do Urzędu Stanu Cywilnego. Na jej podstawie wydawany jest aktu urodzenia dziecka opatrzony informacją, że nie narodziło się ono żywe. Dokument ten upoważnia matkę dziecka do skorzystania z urlopu macierzyńskiego, a rodziców – do uzyskania z ZUS-u środków na organizację pogrzebu. Warto wspomnieć, że w załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności mogą pomóc pracownicy zakładu pogrzebowego. Zajmą się oni także całościową organizacją pochówku łącznie z zapewnieniem odpowiedniej oprawy florystycznej i muzycznej, o ile tego właśnie życzą sobie rodzice. Pomoc zakładu pogrzebowego jest dla rodziny ogromną ulgą i pozwala jej członkom skupić się na przeżywaniu żałoby. Warto wspomnieć, że firmy tego typu działają całodobowo i są w stałej gotowości, by zjawić się po ciało lub udzielić szczegółowych informacji dotyczących pochówku.

Opracowanie artykułu:

Ares biuro usług pogrzebowych

ul. Odyńca 1a/1, 02-606 Warszawa Mokotów, mazowieckie
e-mail
www
telefon