Wszelkie kwestie dotyczące obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka regulowane są przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak często zdarza się tak, że w zawiłych sytuacjach nie są one do końca klarowne i zrozumiałe. Dlatego warto udać się do kancelarii prawnej, w której adwokaci podpowiedzą, co w danej sytuacji należy zrobić i jak najlepiej przygotować się do rozprawy sądowej.

Czym jest obowiązek alimentacyjnych wobec dziecka i do jakiego wieku obowiązuje?

Prawo rodzinne i opiekuńcze, głosi, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach dziecka i zobowiązuje ich do dostarczenia mu wszelkich niezbędnych do utrzymania środków. Powstaje on w momencie przyjścia na świat potomka i nie jest zależny od tego, czy rodzice kiedykolwiek byli, bądź nadal trwają w związku małżeńskim. Obowiązek alimentacyjny ciąży w takim samym stopniu na obojgu rodziców. Istnieje jednak wyjątek, na podstawie którego rodzice zwolnieni są z tej konieczności, a jest nim warunek posiadania przez dziecko majątku wystarczającego do pokrycia wszelkich kosztów jego wychowania i utrzymania.

Celem obowiązku alimentacyjnego jest właśnie zapewnienie dziecku wszelkich kwestii związanych z wychowaniem oraz utrzymaniem, takich jak koszty mieszkania, wyżywienia, wykształcenia, te związane z opieką lekarską, a nawet przeznaczane na rozrywkę. Sam obowiązek płacenia alimentów nie kończy się w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Wiek nie jest kryterium stanowiącym o obowiązku alimentacyjnym. Jest nim za to możliwość samodzielnego utrzymania się przez potomka. W sytuacji, gdy dziecko osiągnęło wiek pełnoletni, jednak nadal kontynuuje naukę, co wiąże się z brakiem możliwości podjęcia pracy, jego rodzice obowiązani są do uiszczania na jego rzecz alimentów. Jednak chęć kontynuowania nauki przez pełnoletniego potomka nie może być pozorna. Oznacza to, że przykładowo nie może on zmieniać szkoły bądź uczelni co semestr lub co rok.

Rozprawa sądowa o przyznanie alimentów

W sytuacji, gdy dobrowolne porozumienie się stron nie jest możliwe należy sprawę o alimenty złożyć do sądu. Pozew o alimenty należy złożyć w odpowiednim co do miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego sądzie. Po tej czynności następuje rozpoczęcie postępowania sądowego o alimenty, które to zostanie rozstrzygnięte wyłączne przez ten organ. Wysokość alimentów ustalona zostaje na podstawie sytuacji rodzinnej oraz majątkowej nieletniego, a także z uwzględnieniem jego potrzeb związanych kosztami wychowania oraz wykształcenia. Na rozprawie sądowej ustalane zostają także możliwości zarobkowe pozwanego o alimenty rodzica. Często zdarza się tak, że do przyznania alimentów wystarczy jedna sprawa sądowa, jednak cały proces od złożenia pozwu do rozprawy sądowej może trwać nawet do kilku miesięcy.

Decydując się na złożenie pozwu o alimenty na dziecko warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy prawnej. Dobry adwokat, jak np. Kinga Mccarthy Kancelaria adwokacka lub radca prawny pomoże odpowiednio przygotować się do sprawy o alimenty. Ponadto pomoże w sporządzeniu pozwu, a także będzie reprezentował swojego klienta podczas rozprawy sądowej. Wybierając doświadczonego w sprawach alimentacyjnych prawnika ma się pewność że postępowanie sądowe zostanie prawidłowo przeprowadzone.

Często zdarzają się sytuacje, w których rodzice dziecka nie potrafią samodzielnie się porozumieć i jedynym wyjściem jest przekazanie sprawy na drogę sądową. Każdy kto znalazł się w sytuacji wymagającej poprowadzenia rozprawy sądowej wie jak ważna jest pomoc prawna dobrego prawnika od alimentów. Skuteczny adwokat nie tylko pomoże w przygotowaniu się do sprawy sądowej, ale również będzie reprezentował przed sądem.