Podział majątku wspólnego jest możliwy do przeprowadzenia według przepisów polskiego prawa w różnych wariantach. Mowa o podziale dokonanym podczas rozprawy rozwodowej, w trakcie osobnego procesu sądowego, lub poprzez przygotowanie projektu podziału majątku i stosownej umowy, poświadczanej przez byłych małżonków notarialnie. To właśnie „polubowna” droga regulowania spraw materialnych, jest dziś najbardziej rekomendowana. Dowiedz się dlaczego!

Dlaczego warto wybierać rozwiązania polubowne?

Polubowny podział majątku jest zawsze rekomendowany dla byłych małżeństw, których wspólność majątkowa związana jest również z posiadanym potomstwem, czy ze wspólnie prowadzonymi podmiotami gospodarczymi. To wtedy powierzanie podziału sądowi, może przynieść niezadowolenie nie jednej ze stron, ale wielokrotnie obu! Nie zawsze bowiem sąd przychyla się ku prośbom wnioskodawców.

Polubowne podziały majątku są również korzystne ze względów unikania większych konfliktów z byłym małżonkiem. Sądowe batalie mogą być długie i męczące, a w wielu przypadkach można je uniknąć odnosząc obopólne korzyści. Warto jednak zastanowić się, czy w procesie tworzenia projektu podziału majątku, nie powinien uczestniczyć reprezentant prawny. Może nim być adwokat lub adwokaci dla każdej ze stron, którzy poprowadzą mediacje lub negocjacje. Te zakończą się podpisaniem stosownej notarialnej umowy!

Dlaczego umowa powinna być poświadczona notarialnie?

Niestety umowy o podział majątku, czy alimenty, nie mogą być podpisywane tylko przez małżonków bez poświadczenia notarialnego. W takiej sytuacji nie są one objęte taką ochroną prawną, co akty tworzone przez notariuszy. Ich poświadczenia mają bowiem taką samą moc, co orzeczenia sądowe. Polubowne podziały majątku muszą zatem zawsze kończyć się stworzeniem odpowiedniego aktu notarialnego. Ten może być zaś przygotowany według ogólnodostępnych szablonów, bądź też może być bardzo precyzyjny i spersonalizowany dla danej sprawy. Zawsze jednak muszą być wskazane w umowie takie elementy, jak: wielkość udziału w majątku wspólnym małżonków; wysokość nakładów dokonywanych pomiędzy małżonkami; czy skład majątku wspólnego wraz ze wskazaniem jego wartości określonej przez strony. Ważne jest także określenie wysokość ewentualnych dopłat celem wyrównania udziałów, a także terminów ich spłaty, wraz z odpowiednimi poręczeniami, np. w formie hipoteki.

Pomoc przy dokładnym sporządzeniu aktu notarialnego podziału majątku, zawsze zapewniają notariusze. Ich wiedza i profesjonalizm, pozwalają zaś na ograniczenie kosztów sądowych, czy opłaty za usługi adwokackie, pod warunkiem zgodności małżonków, co do postanowień rozdziału wspólnych spraw materialnych. W przypadku nieskomplikowanych lub też bardzo złożonych podziałów, warto zatem korzystać z doradztw i usług notarialnych takich specjalistów, jak Pawła Jana Dworczyńskiego oraz Aleksandry Gąseckiej-Szewczuk, tworzących Kancelarię Notarialną w Słupsku.


Warto wiedzieć! Jeśli decyzja małżonków o rozwodzie jest wspólna, mogą oni dokonać podziału majątku jeszcze przed orzeczeniem rozwodowym. Wtedy należy w pierwszym kroku znieść ustrój wspólności małżeńskiej na podstawie intercyzy. Podział majątku, może być również przeprowadzony nawet kilka lat po rozwodzie! Polskie prawo nie narzuca bowiem obowiązku uregulowania wspólnych spraw majątkowych po ustaniu małżeństw. Jest to decyzja tylko i wyłącznie leżąca w interesach obu stron.